Gece kulübünde faciayı getiren denetimsizlik

Beşiktaş Gayrettepe'de 29 kişinin hayatını kaybettiği yangın faciasının yaşandığı gece kulübüyle ilgili ayrıntılar ortaya çıktı. İşletmenin 1987'de açıldığı, 2018'de ruhsat yenilediği ancak ruhsat yenilendiği sırada itfaiye raporu alınmadığı belirtildi. Yangına ilişkin ihmaller konuşulurken, Sayıştay'ın 2022 raporunda Beşiktaş Belediyesi'nin sorumluluk alanındaki işletmelerin yüzde 85'inin kaçak olduğu belirlendi. Beşiktaş Gayrettepe'de 29 kişinin hayatını kaybettiği ‘Masquerade’ isimli gece kulubünde çıkan yangınla ilgili yeni ayrıntılar ortaya çıktı.

featured

2 Nisan Salı günü Beşiktaş Gayrettepe’deki 16 katlı binanın altında bulunan gece kulübünde yangın çıkmıştı. Çıkan yangında ilk belirlemelere göre 29 kişi hayatını kaybetmişti.

Yangın sonrasında alanda inceleme yapan İstanbul Valisi Davut Gül gece kulübünün sahip olduğu ruhsata atıfta bulunarak, “Gece kulübünün 1987 yılında aldığı bir ruhsat var. Bu ruhsat 2018 yılında yenilenmiş” ifadelerini kullanmıştı.

YÜZDE 85’İ DENETİM DIŞI

Sabah’tan Barış Savaş’ın haberine göre faciayla ilgili yeni ayrıntılar da ortaya çıktı. Sayıştay 2022 raporunda ilçede aktif olan 20 bin 135 iş yerinden 17 bin 228’inin ruhsatsız olduğu belirlendi.

Sayıştay raporunda “Beşiktaş Vergi Dairesi kayıtlarına göre Belediye sınırları içerisindeki ruhsata tabi aktif iş yeri sayısının 20 bin 135 adet olduğu ve bu iş yerlerinin 17 bin 228 adedinin ise ruhsatsız şekilde faaliyetlerine devam ettiği tespit edilmiştir” ifadelerine yer verildi.

Yapılan tespitte Beşiktaş Belediyesi’nin sorumluluk alanındaki işletmelerin yüzde 85’inin kaçak olduğu, bu işletmelerin apartman kat maliki izni, itfaiye raporu, baca kriterlerine uygunluğu, emniyet görüşü veya iskanı bulunmadığı belirtildi.

BABANIN FERYADI: OLAYDA İHMAL VAR

Öte yandan gece kulübünde 17 yaşındaki Efe Demir’in yangın tüpüyle alevlere müdahale ederken yaşamını yitirdiği ortaya çıktı. 5 ay önce bir marangozun yanında çırak olarak işe başlayan Efe’nin 3-4 gündür ustasıyla birlikte kulübe gidip geldiği öğrenildi.

Efe’nin İstanbul Sarıyer’deki cenazesinde gözyaşı döken güvenlik görevlisi baba Adem Demir, “Olayda ihmal var. Başka acil çıkış kapısı olmalıydı. Sorumlulular en ağır cezayı alsın” dedi.

3-4 AY ÖNCE ASKERDEN DÖNMÜŞ

Gece kulübündeki yangında hayatını kaybedenlerden 21 yaşındaki Barış Güngör, memleketi Batman’da asri mezarlıkta toprağa verildi. Güngör’ün kuzeni Adil Güngör, şöyle konuştu:

“Barış 3- 4 ay önce askerden geldi. Askerden sonra yanımıza İstanbul’a geldi. Bizde kalıyordu ve 3-4 ay orada çalıştı. Çalıştıktan sonra bir daha Batman’a döndü. Batman’dan tekrar İstanbul’a gelip bir daha dönmemek üzere İstanbul’a eşyalarını almaya geldi. Barış bana ‘Ben artık burada ailemden daha fazla ayrı durmak istemiyorum, ailemi çok özlüyorum. 3 gün içerisinde geri döneceğim’ dedi. Arkadaşları ‘Birkaç gün çalış öyle dön’ deyince ‘Tamam’ demiş. Cenazesi bize geldi.”

‘BİZE HEP ‘BEN ÖLÜRSEM NE YAPACAKSINIZ?’ DERDİ’

Gece kulübü yangınında hayatını kaybeden ve işçilerin şefi olduğu öğrenilen Sinan Yılmaz son yolculuğuna İstanbul Küçükçekmece’deki Fatih Camii’nden uğurlandı. Yılmaz cenazesi namazının ardından Küçükçekmece Kanarya Mezarlığı’na defnedildi.

Cenaze töreninde konuşan ağabey Kenan Yılmaz “Memleketteydim. Haberi alır almaz İstanbul’a gittim. İhmal iddiaları konuşuluyor. Devletimiz gereğini yapacaktır. Sonuna kadar güveniyorum” dedi.

Sinan Yılmaz’ın eşi Fatma Yılmaz ise “Televizyonlarda izliyordum. ‘Patlama oldu, yangın oldu. Ocaklara ateş düştü’ diye. Şimdi bizim ocağımız söndü. ‘Ben ölünce siz yapacaksınız?’ derdi bize. Şimdi ne yapacağız?” diye konuştu. 

BABA-OĞULA BİRLİKTE VEDA

İstanbul’daki gece kulübü yangınında hayatını kaybeden demirci işçilerden baba Yılmaz Kıhrı (60) ve oğlu Akın Kıhrı’nın cenazeleri dün Giresun Tirebolu’da toprağa verildi.

Tek çocuk olan Akın Kıhrı’nın gece kulübünde çalışırken işler yetişmeyince eski bir usta olan babasını da memleketten yanına çağırdığı ortaya çıktı. 1 haftalığına oğluna yardıma giden baba ve oğlu yangında can verdi.

Yılmaz Kıhrı’nın cenazesinde konuşan yeğeni Salim Kıhrı ise “Normalde 3 kapısı var, 2’sini kapatmışlar. Kalan bir kapıya ulaşabilmek için de en az 5-6 dakika yürümek gerekiyormuş” dedi.

‘BEBEĞİN DAHA 20 GÜNLÜKTÜ’

Yangında hayatını kaybeden Ramazan Alpan’ın cenazesi Kastamonu’nun Sefer Köyü mezarlığında, Muhammet Ali Yıldırım’ın cenazesi ise Günebakan Köyü’nde kılınan cenaze namazının ardından toprağa verildi.

Yangında hayatını kaybeden 21 yaşındaki Hüseyin Ak’ın cenazesi dün Diyarbakır’ın Ergani ilçesine bağlı Kemertaş Köyü’nde defnedildi. Ak’ın annesi Hava Ak “Bebeğin daha 20 günlüktü, beşikte bırakıp gittin” diyerek ağıt yaktı.

thumbnail
İlişkili Haber

Gece kulübündeki yangın faciasında tutuklamalar

Gece kulübünde faciayı getiren denetimsizlik

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!