Geçmediğimiz köprüye 1 yılda 3 milyar 350 milyon ödeyeceğiz!

featured
service

Devletin geçiş garantisi verdiği yap-işlet-devret projesi olan Osmangazi Köprüsü’ne 2020 yılının ilk 6 ayı için geçmeyen araç sayısı üzerinden 1 milyar 750 milyon TL garanti ödemesi yapıldı. İkinci 6 ay için de 1.5-1.6 milyar lira aralığında bir ödeme haftaya yapılacak.

Osmangazi Köprüsü ve Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu’na, 2020 yılının ikinci yarısına ilişkin “garanti” kapsamında yapılacak ödemeye ilişkin tutar büyük ölçüde netleşti.

İşletmeci Otoyol Yatırım AŞ’ye, 2020 yılı 1 Temmuz-31 Aralık döneminde araç geçişlerinin garanti sınırının altında kalması nedeniyle 1.5-1.6 milyar lira aralığında bir ödeme yapılacak. Ödemenin, birkaç hafta içinde yapılması bekleniyor.

Şirkete, 2020 yılının ilk yarısı için de 29 Eylül Salı günü 1 milyar 750 milyon TL garanti ödemesi yapılmıştı. Şirkete yakın kaynaklar, ödemeyle ilgili çalışmaların sürdüğünü belirtti. Kaynaklar, tutarın hemen hemen kesinleştiğini kaydetti.

Habertürk’ün haberine göre Türkiye, yap-işlet-devret (YİD) modeliyle özel sektör eliyle “mega” olarak nitelendirilen büyük alt yapı projelerini gerçekleştirdi. Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Kuzey Çevre Otoyolu, Osmangazi Köprüsü ve Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu, Avrasya Tüneli, bu yöntemle inşa edildi.

Devlet, yapım ve işletmesini özel sektörün üstlendiği bu projelere, araç geçiş garantisi verdi. Araç geçiş bedelleri, bazı projelerde dolar, bazılarında (son dönem gerçekleştirilen) Euro kuru üzerinden belirlendi. Araç geçişleri, garanti sınırının altında kalması durumunda aradaki farkı devlet ödüyor. Buna, “araç geçiş garanti ödemesi” adı veriliyor.

BAŞKA NERELERE PARA BASIYORUZ?

Devlet, Yavuz Sultan Selim Köprüsü-Kuzey Çevre Otoyolu ile Osmangazi Köprüsü ve Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu’nda yılda iki kez garanti ödemesi yapıyor.

Osmangazi Köprüsü ve Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu’nu, Otoyol Yatırım AŞ işletiyor. İşletmeye, 2020 yılının ilk yarısı için 29 Eylül Salı günü 1 milyar 750-800 milyon TL aralığında garanti ödemesi yapıldı. 2020 yılının ikinci yarısına ilişkin garanti ödemesi bu ay gerçekleştirilecek.

Garanti kapsamında yapılacak ödemeye ilişkin tutar büyük ölçüde netleşti. İşletmeci Otoyol Yatırım AŞ’ye, 2020 yılı 1 Temmuz-31 Aralık döneminde araç geçişlerinin garanti sınırının altında kalması nedeniyle 1.5-1.6 milyar lira düzeyinde bir ödeme yapılacak. Ödemenin, en geç bu ay sonunda yapılması ön görülüyor.

Şirkete yakın kaynaklar, ödemeyle ilgili çalışmaların sürdüğünü söyledi. Kaynaklar, tutarın hemen hemen kesinleştiğini ifade etti.

Geçmediğimiz köprüye 1 yılda 3 milyar 350 milyon ödeyeceğiz!

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

6 Yorum

 1. 1 sene önce

  önemli olan milyarlar degil milyarlarin yolsuzlukta ki yeri ve Kapitülasyon iliskisi.

  Bu resimdeki köprü kim ne derse desin gerekli bir köprü idi.

  Gönül isterdiki ayni köprüde bir tren yolu da olsun.

  Karayolu demek petrol`e ve kendi üretmedigimiz araclara ( yabanci sermayeye) bagimlilik yaratir !

  Araclari kendin üretirsen yolun anlami daha cok artar ! Ödedigimiz milyarlarinda.

  Ama bu haliyle ; Bir gözüm gülerken digeri aglar durum ortaya cikiyor.

  Bu konuda Cin bir örnektir !!!!

  Cevapla
 2. 1 sene önce

  Eşşek olursan semer vuran çok olur

  Cevapla
 3. “yol yabdı”cılar ödesin.

  Cevapla
 4. 1 sene önce

  O köprüler akıllara durgunluk verecek bir yerli-ve-millî-mutabakat ile yapılmıştır. Sorunun temelinde Sn. ERDOĞAN’ın “Çantacının ümüğünü sıkarız” tâlihsiz beyânı vardır. Kendisini yıpratmak için fırsat kollayanlar, bu beyânı, dillerine, hiç dolamadılar – AVRUPA, Atatürkçü kullarına, böyle muhâlefet yapmayı yasaklamıştır. Ne demek oluyor bu? “İyi edersin, biz olsak bir de (ümüğünü) sıkarız” demek olmuyor mu?

  Cevapla
 5. 1 sene önce

  Yahu Millet olarak uyanıp şu adama bir görünmek lazım geliyor artık. Nedir bu fütursuzluk küçük dağları haşa ben yarattım havası, ben yaparım, ederim, bana hiç bir şey olmaz özgüven patlaması.

  Cevapla
 6. 1 sene önce

  Sayın Meslektaşım,
  Yerli ve milli mutabakat vatandaşın köprüden uçak parasından daha pahalıya geçmesi midir ? Vatandaşı, halkı kutsallaştıran zihniyetten bu ülkeyi Atatürk kulları değil RTE kulları uzaklaştırdı. Milli dümenleriyle. Ne yaptıysak kaç para ise önemli değil bir şekilde milli oluveriyor.

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!