Gelecek Partisi'nden 'anadilde eğitim' sözü

Gelecek Partisi'nin Hakkari kongresinde konuşan Siyasi İşler Başkanı Ferhat Esener, "Tüm demokratik ve kalkınmış ülkelerde olduğu gibi ana dilin eğitimde ve sosyal hayatta öğretilmesi ve kullanılmasının vatandaşlarımızın bu vatana duydukları aidiyet bilincini güçlendireceğine, toplumsal barış ve dayanışmamızı tahkim edeceğine inanıyoruz" dedi.

Gelecek Partisi'nden 'anadilde eğitim' sözü

Açılım mesajlarına devam eden Gelecek Partisi, Hakkari'de anadilde eğitim sözü verdi. 

Ahmet Davutoğlu liderliğinde kurulan Gelecek Partisi’nin Hakkari kongresinde konuşan Gelecek Partisi Siyasi İşler Başkan Yardımcısı Ferhat Esener, anadilinde eğitimi savunan bir konuşma yaptı.

Esener, “Tüm demokratik ve kalkınmış ülkelerde olduğu gibi anadilin eğitimde ve sosyal hayatta öğretilmesi ve kullanılmasının vatandaşlarımızın bu vatana duydukları aidiyet bilincini güçlendireceğine, toplumsal barış ve dayanışmamızı tahkim edeceğine inanıyoruz. Kürt meselesi esas olarak ülkemizde demokratik hakların eksikliğinde ve bu eksikliğin istismar edilmesinden kaynaklanmıştır” ifadelerini kullandı.

Esener, “Sorunu yaratan Kürt vatandaşlarımızın varlığı değil, geçen yüzyılda yaşanan parçalanmaların devlet aklına yüklediği korkular, bu korkuların yarattığı kısıtlamalar ve bu kısıtlamaları istismar eden ayrılıkçı çevrelerin terör faaliyetidir” diye konuştu.

İnsan haklarının çeşitli nedenlerle kısıtlamasının ve insan onurunu zedeleyen her türlü yaklaşımın barış ortamını yok edeceğini anımsatan Esener şunları söyledi: “Bu tür hareketler kabul edilemez bir siyasi yaklaşımdır. Hedefimiz can ve mal güvenliğini inanç ve inanç özgürlüğünü, örgütlenme, eleştiri ve basın özgürlüğünü tam anlamıyla sağlamaktır.”

DAVUTOĞLU’NDAN ZİYARET SÖZÜ

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu da kongreye uzaktan erişim ile katıldı. Pandemi şartları gözetilerek gerçekleştirilen kongrede konuşan Davutoğlu, “Beni en çok heyecanlandıran illerimizden biri de Hakkari’dir. Yaşanan pandemi sebebi ile çok istediğim halde, fiziki katılım sağlayamadım. Buradaki amacımız, hem teşkilat mensuplarımızın hem de bizleri coşku ile karşılayacak olan vatandaşlarımızı sağlıklarını tehlikeye atmamaktır” dedi.

Kısa bir konuşma yapan Davutoğlu, en kısa zamanda Hakkari’ye gideceğinin sözünü verdi.