Genel merkeze 'sınır namustur' pankartı asan CHP, göçmen okulu karşıtı açıklamaya katılmadı

Milli Eğitim Bakanlığı, İzmir’in dört metropol ilçe merkezine mülteci okulları yapılmasını kararlaştırdı. Karşıyakalılar projeye tepki gösterdi. Okulun yapılacağı arsanın önünde toplanan vatandaşlar kendilerine çağrı yapan CHP'lilerin eyleme gelmemesine öfkeliydi. CHP İlçe Yöneticilerinin Oğuz Kaan Salıcı'nın talimatı sonrası eyleme katılmaktan vazgeçtiği iddia edildi.

Genel merkeze 'sınır namustur' pankartı asan CHP, göçmen okulu karşıtı açıklamaya katılmadı
Genel merkeze 'sınır namustur' pankartı asan CHP, göçmen okulu karşıtı açıklamaya katılmadı

VERYANSIN TV

Milli Eğitim Bakanlığı, İzmir'in Karşıyaka İlçesi Bostanlı Mahallesi, 1997 Sokak ile 2016/1 Sokak'ın kesiştiği noktada bulunan 8100 metrekarelik arsaya okul yaptırma kararı aldı. Okul yapım parasının tamamının Alman Kalkınma Bankası KFW tarafından karşılanacağı açıklandı. Bankanın paranın tamamını hibe olarak vereceği belirtildi.

İlgili haber: İzmir'in 4 ilçesine Alman fonuyla mülteci okulu

MAHALLENİN LİSE ALANIYDI

Bu alan daha önce Bostanlı Mahallesi’nin lise ihtiyacı için ayrılmıştı. Mahalle sakinleri uzun yıllardır söz konusu alanda lise yapımının başlatılması için çaba harcıyordu.

VATANDAŞLAR TEPKİ GÖSTERDİ

Karşıyakalılar projeye tepki gösterdi. Okulun yapılacağı arsanın önünde toplanan vatandaşlar, şu anda Bostanlı'da mülteci bulunmadığını belirterek, “Bu nezih şehrin merkezine neden demografik bomba konuluyor? Burası çağdaş ve modern bir kenttir. Biz mahallemizde şortla dolaşabiliyoruz. Buraya Afganlar, Suriyeliler gelirse kız çocuklarımızın güven içinde olacağını düşünmüyoruz. Şiddet vakalarını görüyoruz, bugüne kadar birçok şehirde yaşanan acı örnekler var” diye konuştular.

CHP'LİLER KATILMAKTAN TALİMATLA VAZGEÇTİ

Yurttaşlar Cumhuriyet Halk Partisi'ne de tepki gösterdi. “CHP Karşıyaka İlçe Başkanı Murat Serdar Koç'un mesajları üzerine burada toplandık” diyen vatandaşlar, “Ancak kendisi ve diğer parti yetkilileri son anda buraya gelmekten vazgeçti” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanvekili Mustafa Özuslu ve CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel'in, ilçe başkanı Koç'u arayarak basın toplantısını iptal etmesini istediği, aksi halde disiplin kuruluna verileceğini söylediği öğrenildi. Talimatın CHP Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı tarafından verildiği belirtildi.

Öte yandan Kılıçdaroğlu, sosyal medya profiline ve partinin Genel Merkezine "Sınır namustur" yazılı pankartlar astı.

Geçtiğimiz günlerde de İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İzmir'de 150 bin mültecinin yaşadığını belirterek, "Bunu herkesin hazmetmesi ve bununla yaşamayı öğrenmemiz lazım" demişti.

10 ARALIK HAREKETİ

CHP’de kontrolsüz göçmenler konusunda eylem yapılmasına karşı çıkan 10 Aralık Hareketi'ni Veryansın TV okurları için daha önce tanıtmıştık.

DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi’nin yaptığı çağrıyla bir araya gelen isimler, 10 Aralık 2005’te İstanbul Dedeman Oteli’nde yapılan bir toplantıda, yeni siyaset tarzına ilişkin düşüncelerin yaygınlaştırılması amacıyla bir platform oluşturulduğunu kamuoyuna açıkladı.

Hareketin sözcülüğünü Burhan Şenatalar ve Süleyman Çelebi üstlendi. Hareketin merkezi ise İstanbul.

ANAYASA TEKLİFLERİNDE ‘TÜRK’ YOK

Hareketin “Yeni Anayasa” teklifi  daha önce gündeme gelmişti. Taslağı hazırlayan, Kemal Kılıçdaroğlu'nun milletvekili yaptığı Prof. İbrahim Kaboğlu'ydu. Taslakta “Türk” sözcüğüne karşı çıkıldı, “Türkiye yurttaşları” kavramı savunuldu:

“Anayasal yurttaşlık bilinci yerleştirilmelidir. Böylece, ‘ortak kimlik belgesi' olarak algılanması, anayasal yurtseverlik bilincinin gelişimini de besleyebilir. Bu yönde, hak ve özgürlüklerin muhatabı bakımından; sadece yurttaşlara tanınan siyasal haklarda Türk yerine yurttaş denilebilir. Siyasal haklar bakımından, 'Türkiye Cumhuriyeti yurttaşlığı', kapsayıcı ve farklılıklara olanak tanıyıcı kimlik olarak tasarlanmalı…”

“10 Aralık Hareketi”nin lideri örgütlerden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı

'CHP KAPATILMALI' DİYEN SALICI CHP’NİN TEPESİNDE

Sosyal Demokrasi Vakfı (SODEV) Kurucusu olan Salıcı, sonradan CHP’li olup partinin tepesine çıkan isimler arasında.

CHP’nin örgütlerini emanet ettiği Genel Başkan Yardımcısı, daha önce “CHP kapatılmalıdır” diyen Oğuz Kaan Salıcı.

Son yıllarda CHP listelerine damga vuran 10 Aralık Hareketi’nin önde gelen isimlerinden olan Salıcı, HDP ile ittifakı savunan, açılım politikalarını destekleyen, Batı yanlısı liberal politikaları savunan bir siyasetçi.

Salıcı daha önce FETÖ gazetesi Taraf'ın köşe yazarı Halil Berktay'a gönderdiği 2010 yılı başındaki açıklamasında da şöyle demişti:

"'Atatürk tartışılamaz' diye son derece saçma bir görüşüm hiçbir zaman olmadı…"

CHP’nin en tartışmalı isimlerinden İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu da 10 Aralık Hareketi’nin etkin elemanlarından.

ZAMAN GAZETESİNE KUMPASLARI DESTEKLEYEN DEMEÇ VERDİ

Kaftancıoğlu, gazeteci Hrant Dink cinayetinin o dönem FETÖ’cü yargıçlar tarafından Ergenekon kumpasıyla ilişkilendirilmesi sonrasında örgütün yayını Zaman Gazetesi’ne demeç vermişti. 

1980’de öldürülen gazeteci yazar Ümit Kaftancıoğlu’nun gelini sıfatıyla açıklama yapan Kaftancıoğlu, 10 Şubat 2010 günü örgütün yayın organındaki açıklamasında “İlk kez yıllarca taşıdığımız duyguları paylaşıyoruz. Acının ortak paydasında buluşma, ailelerin kendilerini yalnız hissetmediğinin göstergesidir” ifadelerini kullanmıştı.

Kaftancıoğlu, “Toplumsal Bellek Platformu” yöneticisi olarak 2010’da Sabah gazetesine de konuşmuştu. Ergenekon soruşturmasıyla ilgili “gerçeklerin ortaya çıkması adına yapılmış her adımın kendisi için anlamlı olduğunu” söylemişti.