Genelkurmay yabancı ataşelere bu kitabı gönderdi

Genelkurmay Başkanlığı, Türkiye’deki yabancı askeri ataşelere Hulusi Akar’ın tezini dağıtmaya başladı.

Genelkurmay yabancı ataşelere bu kitabı gönderdi

Veryansın Tv

Veryansın Tv’nin edindiği bilgilere göre, Genelkurmay Başkanlığı resmi olarak tüm yabancı ataşelere Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın Harbord Askeri Heyeti Raporu başlıklı kitaplaştırılmış doktora tezini postaladı.
Genelkurmay Personel Başkanlığı Askeri Tarih ve Stratejik Etüt (ATASE) Daire Başkanlığı Yayınlarından bu yıl basılan kitapta Amerikalı Tümgeneral Harbord ve heyetinin İstanbul’dan Adana, Mardin’e, Diyarbakır’dan Malatya, Sivas, Erzurum, Kars, Erivan ve Tiflis’e kadar süren 58 günlük araştırmaları ve vardıkları sonuçların rapor haline getirmelerinden bahsediyor.
2005 yılında Boğaziçi Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsünce doktora tezi olarak kabul edilen çalışmada Ermeni tezlerine karşı Harbord heyetinin yazdığı rapor sunuluyor.

Türk Tarih Kurumu Başkanı Refik Turan, düzenlediği basın toplantısında, Bakan Akar’ın, 1919 yılındaki gelişmeleri inceleyen doktora tezini ‘Harbord Askeri Heyeti Raporu-Gerçekleri Araştırmakla Görevlendirilen Amerikan Askeri Heyetinin Çalışmaları ve Türk-Amerikan İlişkilerine Etkileri’ ismiyle kitaplaştırarak yayımladıklarını duyurmuştu.

Turan şöyle konuşmuştu:

“Eser 1919’da meydana gelen mühim olayları günümüze aktaran bir eser. Eserde ele alınan raporu hazırlayan heyetin başında bulunan General James G. Harbord, Amerika Birleşik Devletleri adına Doğu Anadolu ve Güney Kafkasya’daki durumu tetkik etmek üzere 1919 yılında bölgeye gönderilmiştir. Heyet tarafından yapılan incelemeler sonucunda, iddia edildiğinin aksine bölgede Ermenilerin hiçbir zaman çoğunluğu oluşturmadığı ve Türkler tarafından Ermenilere karşı ‘soykırım’ olarak nitelendirilebilecek hiçbir eylemin gerçekleşmediği anlaşılmıştır.”

Bakan Akar’ın, Boğaziçi Üniversitesinden Prof. Dr. Zafer Toprak danışmanlığında hazırladığı doktora tezine çeşitli dönemlerde eklemeler yaptığını ve kitabın bu şekilde Türkçe ve İngilizce olarak hazırlandığını belirten Turan, “Milli Savunma Bakanımız Akar, kitabın gelirini TSK Mehmetçik Vakfına bağışladı” diye konuştu.