General Eslen: ABD boyunduruğundan kurtulmalıyız!

Emekli general Nejat Eslen, koronavirüs sonrası dengelerin değişeceğini belirterek Türkiye'nin dış politika ve ekonomide ABD'nin boyunduruğundan kurtulması gerektiğini söyledi.

General Eslen: ABD boyunduruğundan kurtulmalıyız!

Emekli general Nejat Eslen, Veryansın Tv Youtube kanalına konuk oldu. Koronavirüs sonrası beklenen küresel ve bölgesel gelişmeleri değerlendiren Eslen, Türkiye’ye etkilerini yorumladı.

Eslen’in açıklamalarının satır başları şöyle:

“Koronavirüs süreci ABD’nin vafiyetlerini oratay koydu ancak hâlâ ABD’nin elinde dolar gibi küresel bir para rezervi var. Çin buna karşı hamleler geliştirmeye çalışıyor. Amerika’nın da bir sonu olacak, bu son nasıl olacak? Bu bizi nasıl etkileyecek? Türkiye günümüzde bağımsız dış politika yeteneğini kaybetmiştir. Ekonomik esaret alıntıdar. Bunlar ülkemize boyunduruktur. Bu boyunduruğu kırmak kolay değil. O yüzden iktidarıyla muhalefetiyle bu boyunduruğu kırmak için bir araya gelmeli. Şimdi Amiral Cihat Yaycı’ya saldırı var, Cem Gürdeniz’e saldırı var, Mavi Vatan’a saldırı var. Bu da boyunduruğu gösterir.

BİR DE DARBEMETRE LAZIM

(Darbe söylentileri üzerine) Şimdi Cihat Yaycı bir FETÖMETRE yaptı ya. Birileri de oturup DARBEMETRE yapmalı. Hangi şartlar oluşunca darbe olur? Mesela ekonomik, finansal krize girmişse. Halk ekonomik zora düşmüşse, siyasetçiler bir araya gelip konuşamıyorsa, Amerika ‘artık yeni bir askeri girişimin zamanı geldi’ dediyse… Allah korusun, askerler de buna alet olmasın. Bunun tartışılması bile ayıp. Bugün Türkiye’de demokrasinin güçlendirilmesi lazım.”

Eslen’in açıklamalarının tamamı şöyle…