General o haberi fena yakaladı!

Şam'dan kalkan bir kargo uçağının Kamışlı'daki Suriye ordusuna ait havalimanına inmesini, 'Esad YPG'ye yardım yapıyor' gibi yansıtan Sözcü gazetesinin haberine emekli Tümgeneral Beyazıt Karataş'tan düzeltme geldi.

General o haberi fena yakaladı!

Suriye’deki savaşın başından beri Suriye ordusu kontrolündeki Kamışlı Havalimanı’na inan kargo uçağını, “Şam yönetimi PKK/YPG’ye destek veriyor” gibi yansıtan Sözcü gazetesi haberine Tümgeneral Karataş’tan uyarı geldi.

Sözcü gazetesinde yayımlanan haber…

Sözcü gazetesinin “Esad’a ait kargo uçağı PYD/YPG kontrolündeki Kamışlı’ya indi” başlıklı haberinin özeti şöyleydi:

“TSK’nın operasyonları devam ederken bölgede ilginç bir gelişme yaşandı. Genellikle uluslararası sivil havacılığı gözlemlemek için kullanılan uçuş radar sistemine, Şam’dan havalandığı düşünülen ve terör örgütünün kontrolünde bulunan Kamışlı’ya inen bir uçak takıldı. Uçağın Türkiye saatiyle 17:00 sularında Kamışlı’ya indiği sınıra yakın bölgede yaşayanlar tarafından da canlı olarak görülebildi.

Kamışlı kent merkezinin terör örgütü PYD/YPG’nin kontrolünde olduğu biliniyor. Geçtiğimiz 4 gün içerisinde bölgeden Mardin’in Nusaybin ilçesine 10’dan fazla roket atışı yapılmıştı. Kamışlı Havaalanı’nda ise Esad rejiminin kontrol sağladığı iddia ediliyor.

Sisteme yansıyan bilgilere göre uçak, Rus yapımı Ilyushin Il-76T model bir kargo uçağı. TSK’nın hem havadan hem de karadan kuşattığı Kamışlı’ya gelen bu uçağın hangi amaçla buraya geldiği ya da ne tipte bir kargo taşıdığı ise henüz bilinmiyor.”

BATI PROPAGANDASI

Sözcü’nün haberine sosyal medya hesabından yanıt veren Tümgeneral Karataş şu ifadeleri kullandı:

“İnanmayacaksınız ama evet Kamışlı Havaalanı savaşın başından beri Suriye Hükümeti’nin kontrolünde. Mecburen bu habere bir düzeltme yapmak gerekiyor. Haberin Özeti: kargo uçağı Esad rejiminin elinde bulunduğu öne sürülen Kamışlı Havaalanı’na iniş yaptı.

Bu yanlış bir haber. Haber, sözüm ona Esad PKK/PYD’ye yardım yapıyor algısı yaratıyor. Suriye Hükümetinin memurları Kamışlı’da ayrıca Haseke’de de var. Şam’dan maaş alıyorlar. Suriye savaşı gerçekleri ortaya çıktığında bile anlaşılamayacak. Neden Batı propagandası.”