Gerginlik sonrası Yunanistan’dan ilk açıklama

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Yunan mevkidaşı Nikos Dendias’ın Ankara’daki gergin görüşmesi sonrası Yunanistan’dan ilk açıklama geldi.

Gerginlik sonrası Yunanistan’dan ilk açıklama

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Yunan Mevkidaşı Nikos Dendias'ın dün Ankara'da görüşmelerinin sonrasında düzenlenen basın toplantısında yaşanan gerginlik ile ilgili Yunanistan'dan ilk açıklama geldi.

'POZİTİF GÜNDEM İSTİYORUZ'

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada, "Başbakan Kyriakos Mitsotakis hükümetinin Türkiye ile pozitif bir gündemi desteklemeye yönelik açık bir iradesi var" ifadeleri kullanılırken, Yunanistan'ın "özellikle ekonomik sektörde yapılan bir dizi işbirliği" ile ilgilendiği ifade edildi.

'FARKLILIKLAR HEP VARDI, HALA VAR'

"Her zaman uluslararası hukuka ve Avrupa değerlerine bağlı olan Yunanistan'ın, belirli tezleri vardır ve bunlar bilinmektedir. Türkiye ile hem ikili hem de AB-Türkiye çerçevesinde farklılıklar vardı ve hala da  olmaya devam etmektedir" ifadeleri kullanılan açıklamada, Dendias'ın, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşmesinde iki ülke halkları arasındaki temasların artırılması yönünde fikir alışverişinde bulunduğu belirtilerek, Ekonomik Diplomasiden Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Kostas Frangoyannis'in, bu temaslar sırasında ekonomi alanında iş birliği için 15 maddelik bir liste sunduğu kaydedildi.

Türk tarafının da belirli noktalar üzerinde kendi tekliflerini sunduğu aktarılan açıklamada, bu çerçevede gelecekte bu alanlarda atılacak adımlar üzerinde çalışma konusunda tarafların mutabık olduğu vurgulandı.