Gerici ve fonculardan 'ırkçı cinayet' kışkırtması

İstanbul'da Suriyeli bir sığınmacı Afgan sığınmacılar tarafından öldürüldü. Yaşananlar, sığınmacı sorununa dikkat çekenleri haklı çıkarmasına rağmen sosyal medyada bazı gerici ve bölücü hesaplar olayın 'ırkçı' bir cinayet olduğunu iddia ettiler.

Gerici ve fonculardan 'ırkçı cinayet' kışkırtması
Gerici ve fonculardan 'ırkçı cinayet' kışkırtması

Bayrampaşa'da Suriye uyruklu bir kişinin bıçakla öldürülmesine ilişkin 3'ü Afganistan uyruklu 8 şüpheli gözaltına alındı.

İstanbul Emniyet Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, gece saatlerinde Yenidoğan Mahallesi Abdi İpekçi Caddesindeki bir adreste Suriye uyruklu N.E.N'nin bıçaklı saldırı sonucu yaralanması ve kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetmesiyle ilgili çalışma başlatıldı.

Güvenlik kamera görüntülerinin incelenmesi ve tanık beyanları doğrultusunda, maktulün olayın meydana geldiği adreste 8 Suriye uyruklu kişiyle birlikte yaşadığı ve olay günü telefondan telsiz sesi kullanıp polismiş gibi davranan 8 şüphelinin gasp amacıyla zorla adrese girdiği tespit edildi.

Şüphelilerin gasp girişiminde bulunduğu sırada, evde yaşayanların karşı koyması sonucu çıkan arbedede, Afganistan uyruklu A.N'nin N.E.N'yi bıçakladığını belirleyen ekipler, A.F adlı kişinin 7 şüpheliyi azmettirerek olayı organize ettiğini tespit etti.

Çalışmaların devamında, N.E.N'nin ölümüne sebep olan Afganistan uyruklu A.N (26), olayı azmettirdiği belirlenen A.F (28) ve olaya karıştıkları tespit edilen Afganistan uyruklu F.A (20) ve R.M (21) ile N.M. (23), M.K. (21), M.K. (19) ve M.E. (33), olayda kullanılan 2 bıçakla Bayrampaşa'da yakalanarak gözaltına alındı.

İncelemeler sonucunda şüphelilerden A.F'nin 9 suç kaydı bulunduğu tespit edildi.

FONCU MEDYA TÜRKLERİ HEDEF GÖSTERDİ

Sosyal medyada bazı Suriyeli hesaplar olayın ardından "ırkçı saldırı" iddiasında bulunarak sığınmacıların ülkelerine dönmelerini isteyenleri "ırkçılıkla" suçlamışlardı.

Bianet gibi fonlanan internet siteleri de "İstanbul'da ırkçı cinayet" başlığı atmışlardı.

PKK terör örgütüne yakınlığıyla bilinen sözde 'İnsan Hakları Derneği' (İHD) İstanbul Şubesi, Bayrampaşa'da yaşananları "ırkçı cinayet" olarak yansıtmaya çalıştı.

Cumhuriyet ve Atatürk düşmanı gerici yazar Fatih Tezcan da Türkleri hedef alan kara propogandaya dahil olarak "Katilleri tanıyor musunuz" diyerek Ümit Özdağ'ı etiketledi...

Deva Partili Mustafa Yeneroğlu da "Sığınmacıları ve göçmenleri ırkçı saiklerle hedef gösterenler, iktidarın politikasızlığı üzerine toplumun sinir uçlarıyla oynayarak nefret saçanlar her ortamda dışlanmalı; insan onurunun dokunulmazlığını reddedenler ne siyasi partilerde yer bulmalı ne de TV'lere çıkartılmalı." diyerek sığınmacıların gitmesini isteyenleri sorumlu tuttu.

YALAN ORTAYA ÇIKTI TEPKİ YAĞDI

Bu gerici ve bölücü ittifaka karşı sosyal medyada Türk kullanıcılardan tepki gecikmedi..