Gericiliğin sınırı yok: Saç ekimi yapanı Allah lanetler

Muhammed Bütün isimli kişinin saç ekimiyle ilgili yaptığı açıklamalar tepki çekti. Bütün, saç ekimine karşı Hz. Muhammed'in hadisi olduğunu iddia etti.

Gericiliğin sınırı yok: Saç ekimi yapanı Allah lanetler

Bir tarikatta fıkıh sohbetleri düzenleyen ve ‘Hocaefendi’ şeklinde anılan Muhammed Bütün isimli şahıs, saç ekiminin Hz. Muhammed tarafından yasaklandığını ve “Allah saç ekene ve ektirene lanet etmiştir” şeklinde hadis olduğunu öne sürdü.

Saç ekmek kesinlikle caiz değildir.Peygamber efendimiz yasaklıyor. Hatta hadis var ‘saç ekene ve ektirene Allah-u teala lanet etsin. Peygamberin zamanında saçı dökülen bir genç kız vardı. Onun annesi gelip ‘ya resulallah bu kızımın saçları dökülüyor, ne yapalım ekelim mi?’ Resulallah izin vermedi. ‘Saç ektirmek rabbimizin vermiş olduğu fıtratı değiştirmektir. Senin kelliğin Allah’ın verdiği bir fıtrattır. Sen onu kalkıp da bozamazsın. Saç ekme, kendi saçı dahi olsa caiz değildir diyor kitaplarımız. Osmanlı zamanı fıkıh kitaplarında geçiyor.

HZ. MUHAMMED DÖNEMİNDE SAÇ EKİMİ VAR MIYDI?

Eski MHP Milletvekili Sinan Ogan, bu şahsa tepki göstererek “Bre Allah’tan korkmaz, kuldan utanmaz; peygamber efendimiz zamanında “saç ekimi” mi vardı? Utanmadan bir de Hadis-i Şerif mi uydurdunuz…” dedi.