Getir, binlerce çalışanını işten çıkaracak

Online sipariş platformu Getir, 'küresel piyasalardaki endişeler nedeniyle' tasarruf amacıyla iş gücünün yüzde 14'ünü 6 ay içinde işten çıkaracak.

featured

Online market ve yemek sipariş platformu Getir, 6 ay içerisinde global iş gücünün yüzde 14’ünü işten çıkarmaya hazırlanıyor. ABD merkezli teknoloji sitesi TechCrunch’ın haberine göre, dünyada 32 bin çalışanı bulunan Getir, 4 bin 480 çalışanı ile yollarını ayıracak.

‘KÜRESEL EKONOMİDEKİ ENDİŞELER NEDENİYLE’

Gelişmeyi Habertürk’e doğrulayan şirket yetkilileri, söz konusu kararın, küresel ekonomideki endişeler doğrultusunda tasarruf önlemi olarak alındığını aktardı.

TechCrunch’ın ulaştığı şirketin çalışanlarına gönderdiği mailde şu ifadeler kullanılmıştı: “Dünya genelinde yükselen enflasyon ve bozulan makroekonomik görünüm, Getir dahil olmak üzere teknoloji endüstrisindeki tüm şirketleri yeni iklime uyum sağlamaya zorluyor. Küresel organizasyonumuzun boyutunu küçültme konusundaki üzücü ve zor kararı bugün ekibimizle paylaştık. Küresel boyutta küçülme oranımız yaklaşık yüzde 14 olacaktır. Rakamlar ülkeye göre değişecektir. Pazarlama yatırımları, promosyonlar ve genişleme harcamalarını da azaltacağız.”

İKİ AY ÖNCE ‘DECACORN’ OLMUŞTU

Türkiye’deki ana pazarının yanı sıra İngiltere, Almanya, Fransa, İtalya, İspanya, Hollanda, Portekiz ve ABD’de faaliyet gösteren şirket geçen yıl değerini 1 milyar doların üzerine çıkararak ‘unicorn’ olmuştu. İki ay önce 11,8 milyar dolarlık bir değerleme üzerinden 768 milyon dolar yatırım almıştı. Getir, bu yatırım ile birlikte değerlemesini 10 milyar doların üstüne taşıyarak ‘decacorn’ unvanına sahip olmuştu.

Getir, binlerce çalışanını işten çıkaracak

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!