Gizlilik seviyesi yüksek savunma sanayii projeleri -1

Gizlilik seviyesi yüksek savunma sanayii projeleri -1
@siberba yazdı...

Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ve savunma firmalarımız tarafından 700'ün üzerinde proje yürütülmektedir. Bu projelerin bazılarında firmalarımız ve SSB yeterince şeffaf davranırken bazı projelerin ise gizli yürütülmesini tercih ediyor. Bu yazıda ise Türkiye'nin kamuoyuna çok fazla detay vermediği, gizlilik seviyesi en yüksek savunma sanayii ve havacılık projelerini işleyeceğiz.

Ancak bu yazıda hiçbir gizli bilginin olmadığını belirtmek isterim. Verilerin tamamı açık kaynaklarda mevcuttur.

Baykar Makina'nın İnsansız Muharip Hava Aracı Projesi MİUS (Muharip İnsansız Uçak Sistemi)

1992 yılında Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından üretilen 2 adet İHA-X1 Şahit ile Türkiye’nin insansız hava aracı serüveni başlamıştır. Bu serüvenin zirvesine ise 2023 yılında ilk uçuşunu gerçekleştirmesi planlanan Muharip İnsansız Uçak Sistemi (MİUS) oturacaktır.(Bkz; Milli Muharip Uçak )

MİUS projesi kapsamında ilk kavramsal tasarım çalışmaları 2013 yılında başlamıştır. Proje büyük bir gizlilik ile yürütüldüğü için hakkında hiçbir detaya sahip değiliz. 2015 tarihinde yapılan bir sunum sırasında bazı detaylar verilmiş ve iki adet görsel paylaşılmış olsa da bu detaylar aradan geçen sürede çok ciddi değişikliklere uğradı. HvKK’nin isterleri, Baykar Firması’nın gelişen mühendislik kabiliyetleri, dünyadaki insansız savaş uçaklarının gelişimi derken 2023 yılında göreceğimiz platform ile 2015 yılında gördüklerimiz arasında çok ciddi farklılıklar olacaktır.

Ancak genel olarak yerli insansız muharip hava aracı projemiz olan MİUS’un radar kesit alanının bir miktar düşük olacağını yani hayalet İMHA olacağını, turbofan motor ile havalanacağını ve gövde içinde birçok yerli mühimmattı taşıyabileceğini söyleyebiliriz. (Bkz; Muharip İnsansız Uçak Sistemi )

Anti-Radyasyon Füzesi Akbaba

Anti-radyasyon füzeleri ya da anti-radar füzeleri, düşman hava savunma sistemlerini bastırmaya yarayan SEAD görevlerinin vazgeçilmez silahlarıdır. Akbaba HvKK enavnterindeki AGM-88 Harm füzelerinin yerini alacaktır.

Anti-radar füzeleri, elektronik harp sistemlerinin ve radarların yaydığı radyasyona kitlenerek bu sistemlere saldırabilen çok gelişmiş silahlardır. Söz konusu teknolojiye çok az ülke sahiptir. Bu teknolojiye ulaşmak için ROKETSAN uzun bir süredir çalışmalar yürütüyor.

Ancak Akbaba hakkında resmi olarak bildiğimiz tek şey ismi. Proje hakkında herhangi bir görsele veya iddiaların ötesinde bir bilgiye sahip değiliz. Diğer birçok füze projemizde olduğu gibi Akbaba’yı da muhtemelen ilk kez atışlı testlerinin yapıldığı gün göreceğiz.

Bora 2

Bora 2 füzesi resmi olarak ismi bile doğrulanmamış bir balistik füzedir. 2018 yılında dönemin Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli tarafından Bora füzesinden daha gelişmiş bir füzenin üretildiği açıklanmıştır. Çoğu açık kaynak bu füzenin isminin Bora 2 olduğunu iddia etmiştir.

Bora Füzesi’nin 2014 yılında envantere girdiğini ancak ilk kez 2017’de sergilendiğini ve Türk Silahlı Kuvvetleri’nin bu konunun gizliliği konusunda ne kadar hassas olduğunu düşünürsek Bora 2 hakkında şeffaf olunmamasını anlayışla karşılayabiliriz.

Listede çoğunluğun füze projeleri olduğunu düşünürsek Bora Füzesinden daha uzun menzilli olacak olan Bora 2’nin listede yer almaması beklenemezdi.

Gezgin Seyir Füzesi

Hakkında pek bir bilgiye sahip olmadığımız bir diğer proje de Gezgin. Gezgin füzesi için yerli bir motor geliştirildiği bilinsede Ukrayna basını Gezgin’de kullanılması için Motor Sich’in yeni bir motor geliştirdiğini iddia etmişti.

Gezgin hakkındaki iddialardan biri de Gezgin’in 800 km menzile sahip olacağı. Ayrıca Gezgin’in gelecekte üretilecek olan TF-2000 Hava Savunma Harbi Destroyeri’nde de kullanılması planlanıyor. Hatta Gezgin’e uygun bir Milli Dikey Atım Sistemi’nin üretimi İstif Sınıfı Fırkateynlerimize yetişirse, bu gemilerde Gezgin ateşleyebilme kabiliyetine sahip olacaktır.

Ayrıca Gezgin’in bir füze ailesi olarak düşünüldüğünü ve bu füze ailesinin birden çok üyesi olacağını eklemek isterim.

TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirilmekte olan Gezgin Seyir Füzesi’nin Mock-Up’ının İDEF 2021’de sergileneceğine dair iddialar mevcut.