Göbeklitepe sergisine Roma’da büyük ilgi

Dünyanın en eski tapınağı ve UNESCO Dünya Miras Listesi’nde de yer alan Göbeklitepe ören yeri, içinde panel ve fotoğraf sergisinin olduğu geniş kapsamlı bir etkinlikle, İtalya’nın başkenti Roma’da tanıtıldı.

Göbeklitepe sergisine Roma’da büyük ilgi

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Yavuz, Roma’daki bu etkinlikle Göbeklitepe için son derece içerikli bir çalışma yapıldığını aktararak “Bir taraftan Türk, Alman ve İtalyan araştırmacıların farklı yaklaşımlarını dinleme şansına sahip olduk. Bir diğer güzellik de tabii ki bakanlığımız Yunus Emre Enstitüsünün burada bu sergiye ev sahipliği yapıyor olması.” dedi.

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz, “Göbeklitepe, bizim 1960’lı yıllardan bu yana Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak üzerinde sabırla ve heyecanla çalıştığımız bir alan” dedi.

Göbeklitepe’nin ilk olarak 1963 yılında tescilli alan ilan edildiğini dile getiren Yavuz, “Çok uzun bir çalışmanın sonucunda yine bakanlığımızın çabalarıyla çünkü dünya tarihinde bilinen her şeyi değiştiren bir alan olduğu için 2018 yılında UNESCO Dünya Miras Alanları listesine kaydettirdik. Hemen akabinde de Cumhurbaşkanı tarafından 2019 yılı Göbeklitepe Yılı ilan edildi” diye konuştu.