Gökbey helikopterinin palleri de tümüyle yerli malzemeyle üretilecek

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı koordinasyonunda, yerli imkanlarla geliştirilip üretilen ilk genel maksat helikopteri Gökbey’de yerlileştirme çabası kritik alt sistemler, bileşen ve malzeme bazında yaygınlaşıyor. Yerli motor testleri başarıyla tamamlanan helikopterin en önemli parçalarından pervane pallerinin de yerli olarak üretilmesi başarıldı.

Gökbey helikopterinin palleri de tümüyle yerli malzemeyle üretilecek

Gökbey helikopterinin motor çalıştırma ve yer testleri başarıyla tamamlanmıştı. Helikopterin en önemli parçalarından olan palleri de yerli olarak üretilecek.

Karbon ve Cam Elyaf Epoksi Prepreg Geliştirilmesi (Kartal) Projesi’nde Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ) ana yüklenici, KORDSA ise ana alt yüklenici olarak yer alıyor.

Defencetürk’te Ata Ahmet Kökçü’nün yaptığı habere göre projeyle Gökbey platformuna ait helikopter pallerinin üretiminde kullanılan, halihazırda Türkiye’de üretilmeyen, ihracat lisansına tabi epoksi reçine emdirilmiş cam elyaf ve karbon elyaf takviyeli prepreg malzemelerin geliştirilmesi, üretilmesi, doğrulama ve kabul testlerinin yapılması hedefleniyor. Geliştirilen prepreg malzemeler ilgili helikopter ana rotor pal ve pal bağlantı çenesi yapılarına uygulanarak tasarım doğrulama süreci tamamlanacak. Yerli prepreg malzemelerin üretiminin gerçekleştirilmesiyle helikopter pallerinin üretiminde kullanılan malzemelerin tedarikinde dışa bağımlılık ortadan kalkacak.

En zorlu iklim ve coğrafyalarda dahi etkin bir şekilde faaliyet gösterebileceği belirtilen T625 Genel Maksat Helikopterin ilk uçuşunu 2019 yılında yapmıştı.

T625 helikopterinin aviyonik sistemleri, gövde, rotor sistemi, iniş takımı gibi sistemlerinin tamamı TUSAŞ’ın imzasını taşıyor. Helikopter, VIP, Kargo, Hava Ambulans, Arama Kurtarma, Kıyı Ötesi Taşıma gibi birçok görevde kullanılabilecek.

Gökbey helikopterin 2021 yılında seri üretime geçeceği öngörülüyor. Savunma Sanayii Başkanlığı koordinasyonunda Türk Havacılık Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından yürütülen yerli helikopter 12 yolcu kapasiteli olacak. Helikopterin, EASA (European Aviation Safety Authority) ve SHGM (Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü) tarafından sertifiye edilmesi ile ilgili çalışmalar program ile birlikte sürdürülüyor.