Gökçek’ten kurtulan vadi, CHP, AKP ve İYİ Parti oylarıyla son günlerini yaşıyor!

Ankara'da Melih Gökçek'ten kurtulan vadi, CHP, AKP ve İYİ Parti oylarıyla son yeşil günlerine yaklaşıyor! CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun odasının camından gördüğü son yeşil vadi imara açılıyor!

featured

ENGİN BALIM yazdı…

Ankara’nın son yeşil vadisi, CHP, AKP, İYİ Parti oy birliği ile ranta teslim ediliyor! Kılıçdaroğlu’nun odasının camından gördüğü son yeşil vadi imara açılıyor!

Ankara’nın doğal 7 vadisinden biri olan ve bugüne kadar sağ salim geriye kalan tek vadisi Şirindere Vadisi’nin betona kurban edileceğini duyunca konuyu derinden araştırmaya başladım..

Yıllardır Melih Gökçek ve ona yakın AKP’li müteahhitlerin, imara açmak için sabırsızlandıkları, Çukurambar’da yer alan yeşiller içindeki vadi, halkın ve Mimarlar Odasının verdiği hukuk mücadelesi ile korunabilmişti.

Ancak bu hafta; Ankara Büyükşehir Meclisinde, daha öncesinde AKP’li, CHP’li ve İYİ Partili meclis üyelerin oy birliği ile komisyon kararı alınarak, meclise yeniden yollanan rapor oylamaya sunuluyor..

Alanın büyüklüğünü anlamanız için örnek vereyim, Dikmen Vadisi’nden daha büyük, yani buraya dikilecek yüksek binalar müteahhitlerin iştahını kabartıyor!

Yeşil alan hüviyetinden çıkartılıp, imara açılmak istenen Şirindere Vadisi, sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun CHP Genel Merkezi’ndeki makam odasından da görülebiliyor. Kılıçdaroğlu’nun Çukurambar’da oturduğu da dikkate alındığında, yarın burayı korumak için komşuları eylem yaptığında mahcup olmaması da kaçınılmaz.

Hemen her platformda, CHP’nin yeşil alanları koruyacağının altını çizen sayın Kılıçdaroğlu’nun belki de Şirindere Vadisi’nin betona gömüleceğinden haberi yok.

 

Kılıçdaroğlu’na da buradan sesleniyorum;

‘Lütfen kuşların öttüğü, tavşanların, kaplumbağaların yuvalarının bulunduğu, kentimizin içinde kalan, bu güzelim vadinin, sizin belediyeniz altında imara teslim edilmesini engelleyin.’

MİMARLAR ODASINA OPERASYON

Konuyla ilgili mücadele veren Ankara Mimarlar Odası Başkanı Tezcan Karakuş  Candan’ın başına gelenleri de biliyoruz.

http://www.mimarlarodasiankara.org/index.php?Did=11597

İşin ilginç yönü, itirazlar sonrası Ankara 9. İdare Mahkemesi, Büyükşehir Belediyesi’nin hazırladığı imar plan değişikliklerini Haziran 2021’de iptal etmişti. Biliyorsunuz Büyükşehir 2018 seçimleri sonrası CHP’ye geçiyor ve başında da Sayın Mansur Yavaş bulunuyor.

Şimdi olayı çok daha basit biçimde özetlemeye çalışacağım;

Melih Gökçek belediye başkanıyken, AKP’li müteahhitler için bu güzelim yeşil vadi, defalarca imara açılmak isteniyor, halk ve Mimarlar Odası karara direniyor ve süreç engelleniyor. Sonrasında seçimle gelen Gökçek, partisince görevden alınıyor ve yerine bir başka AKP’li isim Mustafa Tuna atanıyor. Yeşil vadinin imara açılması için çalışmalar da yeniden kaldığı yerden başlıyor ama Mimarlar Odası ve vatandaşların itirazları sonrası mahkeme imar planını bozuyor…

2018’de Ankara’yı CHP kazanıyor, özellikle de sosyal demokrat ağırlıklı Çankaya halkı sevinçten havalara uçuyor, çeyrek asırdır Gökçek tarafından hizmet yüzü görmeyen muhatap alınmayan vatandaşlar tabiri caizse nefes alıyorlar.

Mansur Yavaş dönemi başlıyor, beklentiler umutlar büyük. Peki ama neden CHP liderinin de semt sakini olduğu, Çukurambar’daki yeşil vadi yeniden yapılaşmaya açılmak isteniyor?

İŞTE O RAPOR

22 Ağustos 2021 tarihli Büyükşehir meclisi imar komisyonu raporunu da aynen yayınlıyorum. Mahkemenin iptal kararına ve Mimarlar Odasının bilimsel itirazlarına rağmen bu acele ve inat niye?

22 Ağustos 2022’de Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi’nce imar komisyonunca hazırlanan 330 No’lu komisyon raporu bu hafta, belediye meclisince hızlı bir şekilde, ‘kabul edenler etmeyenler’ denilerek kabul edilecek. Peki Gökçek’ten yıllarca mağdur olan Çankaya halkının itirazlarının hiç mi önemi yok?

Şimdi teknik ibarelerle süslü komisyon raporuna bakınca, mahkemenin reddettiği ilk rapora göre, imar yüzdesi biraz daha ufaltılmış vs gibi bir algı yaratılmaya çalışılıyor.

Ama şunun altını çizmekte fayda var, 2022 senesindeyiz, bu çağda hala, Ankara halkının elinde sağlam kalan, son doğal vadiyi, halkımıza Hyde Park misali, yeşil alan olarak, düzenleyip vermek varken, imara açarsanız, bu kararın altında kalırsınız.

Henüz ODTÜ’den geçirilmeye çalışılan yol kararı dahi, kamu vicdanınca hazmedilmemişken, böylesi bir inatlaşmaya gidilmesini doğru bulmuyor ve konunun yakın takipçisi olacağımızı belirtmek istiyorum.

 

 

 

 

5 sayfalık  imar raporundaki AKP’li CHP’li ve İYİ Partili meclis üyelerinin isimlerini de tarihe karşı sorumluklarını anımsatmak adına aynen yayınlıyorum, karara kabul oyu vermeyen tek isim olan MHP’li Fikret Karadavut’u da kutluyorum.

NOT:

Meclisten geçirilmek istenen, imar kararı direkt olarak Büyükşehir’e ait PORTAŞ şirketini ilgilendiriyor. Şirketin başında da, son günlerde eski CHP Milletvekili ve gazeteci Barış Yarkadaş’ın ismini dile getirdiği, eski İYİ Parti Ankara İl Başkanı Mesut Özarslan var.

İlerleyen günlerde gelişme ve detayları yine bu köşeden paylaşacağım…

 

Gökçek’ten kurtulan vadi, CHP, AKP ve İYİ Parti oylarıyla son günlerini yaşıyor!

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

5 Yorum

 1. 3 hafta önce

  İsimler, partiler değişiyor yönetimlerde. Fakat zihniyet aynı zihniyet, kafa aynı kafa! Halka kalan seçenek te kırk katır mı kırk satır mı?…

 2. 3 hafta önce

  mansur yavas beyefendi, rahatsiz olmayacaksaniz bu konuyla ilgilenir misiniz? yoksa siz de rant ile gecimlenen kervanina girdiniz?

 3. 3 hafta önce

  SERMAYE YE TESLİM OLMA MANSUR BAŞKAN

 4. 3 hafta önce

  Hani Mansur Yavaş dürüsttü CHPliler yeşilciydi

 5. 3 hafta önce

  Akpliler mi kurtarmış bu sefer

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!