Google Çanakkale ve İstanbul Boğazlarının adını Yunanca karşılığı ile değiştirdi!

Google, İstanbul ve Çanakkale Boğazlarının isimlerini Yunanca karşılığı olan "Bosphorus" ve "Dardanelles" ile değiştirdi. Google’a tepki gösteren Müstafi Tümamiral Cihat Yaycı “Bu Türkiye'ye hakarettir. Google derhal düzeltmeli” ifadelerini kullandı.

Google Çanakkale ve İstanbul Boğazlarının adını Yunanca karşılığı ile değiştirdi!

VERYANSIN TV

Google, İstanbul ve Çanakkale Boğazlarının isimlerini Yunanca karşılığı olan "Bosphorus" ve "Dardanelles" ile değiştirdi.

Değişikliğe Müstafi Tümamiral Cihat Yaycı’dan tepki geldi. 

Bahçeşehir Üniversitesi Denizcilik ve Global Stratejiler Merkezi’nin Twitter hesabından yapılan açıklamaya göre Yaycı şöyle konuştu:

“Mekanların hafızası, mekan isimlerinin ruhu vardır. İsimler psikolojik olarak büyük anlam taşır, "Adalar Denizi" tabiri hangi anlamla söyleniyorsa, Yunanistan da aynı amaçla İstanbul ve Çanakkale Boğazları'nın isimlerini kabul etmeyerek "Dardanelles" ve "Bosphorus" olarak adlandırmaktadır. Ne Google İstanbul Boğazı'na "Bosphorus" diyerek ismini değiştirebilir, ne de Yunanistan Çanakkale Boğazı'na "Dardanelles" diyerek ismini değiştirebilir. Bu Türkiye'ye hakarettir. Google derhal düzeltmeli.”