‘Gözlemsiz’ iyi hal ihmali

Ordu’da, Ceren Özdemir’i bıçaklayarak öldüren Özgür Arduç’un gerçek dışı şekilde iyi hal kararı verilerek, kapalı cezaevinden açık cezaevine alındığı saptandı. Açık Ceza İnfaz Kurumlarına Ayrılma Yönetmeliği’nde yer alan 'İlk kez firar edip yakalanan hükümlüler bir daha firar etmeyeceği değerlendirildiği takdirde açık kuruma ayrılabilir' maddesine rağmen ikinci kez açık cezaevine gönderildiği ve bu sayede ikinci kez firar ettiği saptandı.

‘Gözlemsiz’ iyi hal ihmali

Adalet Bakanlığı Kontrolörler Kurulu Başkanlığı tarafından yürütülen inceleme sonucunda Arduç’un usulsüz bir şekilde ve gerçeğe aykırı değerlendirme yaparak, kapalı cezaevinden açığa ayrılmasına yol açan 14 görevli hakkında suç duyurusunda bulundu.

Hürriyet’ten İsmail Saymaz’ın haberine göre her tutukluya cezaevine girdiği andan itibaren Gözlem ve Sınıflandırma Merkezleri Yönetmeliğinin 10. maddesine istinaden ilk gözlem işlemi yapılması gerekiyor. En fazla 60 gün sürecek ilk gözleme göre kişiye hangi infaz rejiminin uygulanacağı, altı aylık sürelerde yerine getirilmesi gereken sorumluluklar, katılacağı programlar ve eğitim faaliyetleri belirlenerek, Gözlem ve Sınıflandırma Formları hazırlanıyor. Bu işlem koşullu salıverilme tarihine kadar sürdürülüyor.

Edilen bilgiler ışığında açığa ayrılma, izine gönderme, işte çalıştırma ve ödül verme gibi iyi hâli gerektiren kararlar veriliyor.

Ancak Ordu E Tipi Kapalı Cezaevi idaresi, Arduç ile ilgili ilk gözlem işlemini yapmadı. Arduç’a kaldığı Ordu E Tipi, Vezirköprü M Tipi ve Giresun E Tipi cezaevlerinde Gözlem ve Sınıflandırma Formu düzenlenmedi.

Arduç ile ilgili iyi hal kararı alınırken gerçekçi bir değerlendirmeden çok disiplin cezasının bulunmaması ve eski disiplin cezalarının kaldırılmış olması yeterli görüldü. Bu şekilde verilen iyi hal kararının gerçeği yansıtmadığı vurgulanan raporda, şöyle denildi:

“İki kez açığa ayrılma kararı verilmiş olmasına rağmen ikisinde de firar etmiş olması, iyi hal kararları hakkındaki olumsuz kanaati güçlendirmiştir. Olumsuzluğun genele teşmil olduğunun görülmesi üzerine, idarenin zafiyet gösterdiği sonucuna varılarak, sorumlular hakkında işlem yapılmasının uygun olacağı değerlendirilmiştir.”

Arduç, daha önce firar ettiği ve yönetmelikte “hükümlünün firar etmeyeceğine dair değerlendirme” şartı arandığı halde ikinci kez açığa ayrıldığına dikkat çekildi.

CEZAEVİNDE DÖRT CEZA

Hürriyet’in ulaştığı rapora göre Arduç, 2002 yılından itibaren defalarca tutuklandı. En son 30 Mayıs 2008’de yaralama suçundan 20 yıllık hapsi onanınca hükümlü oldu.

Trabzon E Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutukluyken, 21 Haziran 2013’te tedavi için götürüldüğü hastanede firar girişiminde bulundu. Üç gün hücre cezasına çarptırılan Arduç, Trabzon İnfaz Hakimliği’ne gönderdiği itiraz dilekçesinde, “Sekiz yıldır cezaevindeyim. 13 kez intihar girişiminde bulundum. Firar girişimini kendimi öldürtmek için yaptım. Bakırköy’de tedavi görmek istiyorum. Şizofrenim. 15 yıldır yurtta büyüdüm. Kaybedecek bir şeyim yok” diye yazdı.

Arduç, 2013’te koğuş arkadaşlarının eşyalarını çaldığı için 11 gün hücre cezası yedi. 2015’te görevlilere uygun söz veya davranışta bulunmamaktan, 2016’da yasak yerlere girmekten birer ay etkinliklere katılmaktan alıkonuldu. Arduç, 21 Şubat 2018’de Rize Kapalı Cezaevi’nden Kalkandere Açık Cezaevi’ne nakledilirken firar ettiği için 15 gün hücre cezası yedi.