Gözler Afganistan’a çevrilirken… Fırat’ın doğusunda dikkat çeken hareketlilik

Türkiye’nin gündemi Afganistan’a odaklanırken, Fırat’ın doğusundaki hareketlilik dikkat çekiyor. Veryansın Tv’nin yerel kaynaklardan edindiği bilgilere göre, Resulayn’ın kuzey kırsalında PKK/PYD işgali altında bulunan halkın bir kesimi Haseke merkezine doğru göç etmeye başladı.

Gözler Afganistan’a çevrilirken… Fırat’ın doğusunda dikkat çeken hareketlilik
Gözler Afganistan’a çevrilirken… Fırat’ın doğusunda dikkat çeken hareketlilik

ERAY ÇELEBİ/ VERYANSIN TV 

Taliban’ın kontrolü ele geçirmesi sonrası Türkiye’nin gündemi Afganistan’a kilitlendi. 

Ancak Suriye’de Fırat’ın doğusundaki PKK/PYD işgali altında olan bölgede de hareketlilik üst seviyede… 

Son dönemde Türkiye’nin SİHA ile PKK/PYD komuta kademesine yönelik nokta operasyonlar yapması dikkat çekiyor.  22 Ağustos’ta  da Suriye'nin Haseke kentine bağlı Til Temir kasabasında PKK-YPG'nin sözde karargâh binası MİT'in verdiği koordinatlarla imha edilmişti. 

Operasyonel alanın Haseke’de yoğunlaşması göze çarparken, Türkiye’nin Barış Pınarı Harekatı ile güvenli bölge kurduğu Tel Abyad-Resulayn hattının doğusunda kalan bölgede göç hareketliliğinin başladığı bildirildi.

Veryansın Tv’nin yerel kaynaklardan edindiği bilgilere göre, Haseke vilayetine bağlı Resuleyn’ın doğusunda bulunan Tel Elverd, Alrubaiyet, El Dirdare ve Cedide köylerinde yaşayan halkın bir kesimi Haseke merkezine geldi. 

‘BÖLGE ÇOK HAREKETLİ’

Suriye Kızılayı’nın gelenlere yiyecek ve içecek yardımı yaptığı belirtilirken, Veryansın Tv’ye konuşan Suriyeli bir kaynak şunları söyledi: 

“Dünden beri Resulayn’ın kuzey kırsalından Haseke merkezine doğru göç edenler oldu. Haseke Valisi ‘gelenlere yardım edin’ diye halka çağrı yaptı. 2 gündür bölge çok hareketli. Dün üst düzey bir PKK kadrosuna operasyon yapıldı. Son haftalarda Türkiye tarafından köylerde bulunan PKK/PYD pozisyonlarına da SİHA atışları yapılıyor. Türkiye destekli grupların da bazı atışları oldu. Bu nedenle bazı köyler boşalıyor.”

‘OPERASYON İDDİALARI KONUŞULUYOR’

Bölge halkının Türkiye’ye müzahir örgütlerin operasyon yapacağı iddialarını konuştuğunu aktaran kaynak, “Rusya ve ABD’de bir hareketlilik yok, sessizlik var. Operasyon iddialarının konuşulmasının bir nedeni de bu. Ayrıca bazı bölgelerde PKK/PYD’nin filama indirdiği de iddia ediliyor” ifadelerini kullandı.

‘HALK ZORLA SİLAH ALTINA ALINIYOR’

Suriyeli kaynak, Haseke ve Kamışlı başta olmak üzere PKK/PYD işgali altında kalan bölgede halkın terör örgütünün baskısı altında olduğunu anlattı. Suriyelilerin zorla silah altına alındığını, “halkın bundan bıktığını” söyledi:

“Buradaki halkın en büyük kaygısı zorla silah altına alınmaları. Çarşıda yürüyorsun, silahlı adamlar geliyor, ‘nüfus kağıdını ver’ diyerek önüne kesiyorlar. 18 ile 30 yaş arasındaysan sana hiçbir şey sormadan 1 yıl zorla silah altına alıyorlar.”

‘NEREDEYSE VİZE İSTEYECEKLER’

Burada bulunan Kürt kökenliler bile bıktı bu uygulamadan. Günlük hayat da felç. Farklı bir yere arabanla gidemiyorsun, engelleniyor. Neredeyse vize isteyecekler. “

‘TÜRKİYE’DEN GELEN TERÖRİSTLER VAR’

Bölgede Türkiye’den gelen teröristlerin olduğuna dikkat çeken kaynak, “Geçen gün bir arkadaşımın yanında PKK/PYD’lilerin konuşmasına şahit oldum. Kürtçe konuşunca anlamadık, Arapça da bilmiyorlar. Türkçeleri ise ana dilleri gibi. Türkiye’den geldikleri çok net anlaşılıyor. Giydikleri kıyafetlerden de belli oluyor." dedi.

HASEKE VE KAMIŞLI’DAKİ GÜÇ DENGESİ

Suriye ordusuna bağlı güçler, il merkezindeki Kevkep Dağı, güvenlik birimi ve 156. Tugayı kontrol ediyor. Kamışlı ilçe merkezinde de Şam’a ait bir havaalanı ve askeri tugay ile bir güvenlik birimi (güvenlik karesi) yer alıyor.

Terör örgütü PKK/PYD ise Kamışlı merkezinde kontrol sağlıyor. 

Bögede Suriye ordusu ile PKK/PYD arasında sık sık çatışma yaşanıyor.