Gözler Ankara'da... İstanbul'u nasıl ikiye katladı?

Vaka sayısında İstanbul'u ikiye katlayan Ankara'ya özel araştırma başlatıldı. Artışta Ankara'nın başka illerle yoğun trafiği olmasının en önemli neden olduğu belirtildi.

Gözler Ankara'da... İstanbul'u nasıl ikiye katladı?

Ankara’da vaka sayıları hızla artmaya başlayınca özel bir araştırma gündeme geldi. Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Recep Öztürk, Ankara özelinde ayrı bir çalışma başlatıldığını açıkladı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca önceki gün yaptığı açıklamada “Ankara vaka sayısında İstanbul’u ikiye katladı. En önemli nedeni düğün, nişan ve sünnet törenleri” demişti. Son dönemde artan vaka sayılarıyla gündeme gelen başkentin durumuyla ilgili konuşan Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Recep Öztürk, özel bir araştırma yapılacağını açıkladı:

“Kontrolsüz kalabalıklar maalesef bugün Ankara’nın da vaka sayısını ciddi şekilde arttırdı. Ankara başka illerle de trafiği olan bir il. Vaka sayısını neyin tam olarak arttırdığı konusunda bir çalışma yapılıyor. Yakında ayrıntılı açıklama yapılacak. Ancak şunu belirtmek gerekir ki il düzeyindeki tedbirler yetersiz olursa, zorunlu olarak genel tedbire de başvurulacak. Tabii bu hükümetin bir kararı olacaktır.”

YÜZDE 90'I KAMUDA

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Levent Akın da vaka artış nedenlerini şu sözlerle değerlendirdi: “Ankara çok farklı illerden insanları bir arada barındırıyor. Bu kişiler örneğin Çankırı, Çorum gibi memleketlerindeki düğünlere katılıp dönüyorlar. Ankara’da çalışanların neredeyse yüzde 90’ı kamuda. Tedbirsiz davranılıyorsa hastalığın çok insana bulaşmasına neden olmuş olabilirler.”

Ankara, 5 milyonun üzerindeki nüfusu ile Türkiye’nin ikinci büyük şehri. Yaklaşık 414 bin Çorumlu, 369 bin Yozgatlı, 254 bin Çankırılı, 210 bin Kırşehirli, 204 bin Kırıkkaleli yaşıyor. Ankara daha birçok ilden vatandaşa da ev sahipliği yapıyor. (Hürriyet)