Gözler Merkez Bankası toplantısında: Faizlerde büyük indirim beklentisi!

Yarın, piyasaların odak noktasında olan bir diğer konu daha netlik kazanacak. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Para Politikası Kurulu (PPK) saat 14.00'te faiz kararını açıklayacak.

Gözler Merkez Bankası toplantısında: Faizlerde büyük indirim beklentisi!

ABD ile varılan mutabakat sonrasında piyasalar bu hafta üç önemli gelişmeye odaklanmıştı.

Bunlardan bir tanesi terör örgütü YPG’ye tanınan 120 saatlik sürenin salı akşamı dolacak olması ve bu çekilmenin gerçekleşip gerçekleşmeyeceği konusuydu.

Bir diğeri Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rus lider Putin’in Suriye konulu görüşmesiydi.

Her iki gelişme de piyasaları rahatlatan gelişmelerdi.

Yarın, piyasaların odak noktasında olan bir diğer konu daha netlik kazanacak. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Para Politikası Kurulu (PPK) saat 14.00’te faiz kararını açıklayacak.

Piyasada faiz indirimine kesin gözüyle bakılıyor. ABD Merkez Bankası (Fed) ve Avrupa Merkez Bankası (ECB) gibi büyük merkez bankaların genişlemeci para politikalarına devam etmesi, enflasyonun Yeni Ekonomi Programı’na uygun olarak yıl sonunda yüzde 12 hedefinde olması ihtimalinin güçlenmesi, dolar kurunun yıl sonu hedeflerine yakın bulunması ve oynaklığın makul çerçevede kalması nedenleriyle yüzde 16,50 olan politika faiz oranında indirim beklentisini güçlendiriyor.k istemiyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.