Gübreden de Mehmet Cengiz çıktı

GÜBRETAŞ’ta “pahalı üretiliyor” denilerek gübre üretimi durduruldu, bunun yerine Mehmet Cengiz’den gübre alındığı öğrenildi.

featured

Gübre fiyatlarındaki fahiş fiyat artışına sessiz kalarak çiftçiyi pahalı gübre ile baş başa bırakan hükümetin, gübrede bugüne kadar yapmadığı bir çalışmayı başlattığı ortaya çıktı.

Gübre fiyatları son 6-8 ay içinde bire 7-8 kat artarken, gübredeki fahiş fiyat artışlarına karşı hiçbir işlem yapılmaması çiftçinin de tepkisini çekmişti. Ancak başlatılan yeni çalışma ile çiftçiye Tarım Kredi Kooperatifleri üzerinden uygun fiyattan gübre verilmesi hedefleniyor.

Millî Gazete’nin manşet haberine göre, GÜBRETAŞ’ın İran’da yüzde 48 ortağı olduğu RAZİ’de üretilen üre gübresi uygun fiyata ithal edilecek. Hatta üre gübresi ithalatı ile ilgili ilk gemilerin yola çıktığı kaydediliyor.

GÜBRETAŞ, MEHMET CENGİZ’E AİT ETİ GÜBRE’DEN 250 BİN TON GÜBRE SATIN ALDI!

Haberde şöyle denildi:

“GÜBRETAŞ, üre gübresinin dışında DAP ve kompoze gübreleri de Mehmet Cengiz’e ait ETİ GÜBRE’den tedarik etti. Hüseyin Aydın’ın Tarım Kredi Kooperatifleri genel müdürü olmasıyla birlikte Mehmet Cengiz’den kısa sürede 250 bin ton gübre satın alınması dikkat çekti.

Tarım Kredi Kooperatifleri’ne ait GÜBRETAŞ’ın kompoze gübre üretimi varken, Genel Müdür Hüseyin Aydın tarafından pahalı üretildiği gerekçe gösterilerek Eti Gübre’den 150 bin ton 20.20 (kompoze gübre) alındığı ortaya çıktı. Aynı zamanda GÜBRETAŞ Yönetim Kurulu başkanı olan Hüseyin Aydın’ın kurum içi toplantılarda, “siz daha pahalı gübre üretiyorsunuz” şeklinde dert yandığı kaydedilirken, kurum genel müdürünün pahalı üretimden şikâyet edip Eti Gübre’den gübre alması çiftçiye ait olan GÜBRETAŞ’ta yaşanan çelişkiyi gözler önüne serdi.

YILLARDIR ÇİFTÇİ LEHİNE KULLANILMIYORDU

GÜBRETAŞ, gübre fiyatlarını uygun fiyata tedarik ederek çiftçinin girdi maliyetlerini düşürmek için İran’daki RAZİ şirketine 2008 yılında ortak olmuştu. GÜBRETAŞ’ın İran’da yaptığı yatırımla özellikle üre gübresinde elinin kuvvetlenmiş olmasına rağmen, yıllardır bu yatırım çiftçinin lehine kullanılmamıştı.

ŞİMDİ NE OLDU?

Hükümetin bugüne kadar GÜBRETAŞ’ın RAZİ’deki yatırımını çiftçinin lehine kullanmazken, gelinen noktada burada bir çalışma yürütmesi, “Böylesine önemli bir yatırım olmasına rağmen bugüne kadar neden çiftçiye uygun fiyata gübre tedarik edilmedi?” sorusunu gündeme getiriyor. Bugüne kadar çiftçinin lehine kullanılmayan bu yatırımın, gelinen noktada ilk defa kullanılacak olması “seçim hamlesi olarak” değerlendirilirken, hükümet gübrede yapacağı bu hamle ile gübre fiyatlarından dolayı büyük tepki çeken çiftçinin de gönlünü almaya çalışacak.

AYNİ GÜBRE DESTEĞİ TARIM KREDİ KOOPERATİFLERİ ÜZERİNDEN Mİ VERİLECEK?

Diğer yandan Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, tarımsal desteklerde sadeleştirmeye gidilerek, buğday, arpa, çavdar, yulaf ile yağlı tohumlarda mazot ve gübrenin ayni olarak karşılanacağını açıkladı. Bakan Kirişci’nin bu açıklaması, mazot ve gübredeki ayni desteğin hangi kurum üzerinden çiftçiye verileceği sorusunu gündeme getirmişti. Alınan bilgilere göre Tarım Kredi Kooperatifleri’nin üre, DAP ve kompoze gübrede ciddi bir alıma gitmesi söz konusu gübre desteğinin de Tarım Kredi Kooperatifleri üzerinden verileceğini gösteriyor.

SORU İŞARETLERİ

Hükümetin, çiftçiye uygun gübre tedarik edilmesi için GÜBRETAŞ üzerinden başlattığı çalışma olumlu bulunurken, bugüne kadar çiftçinin lehine kullanılmayan RAZİ’nin ve GÜBRETAŞ’ın kendi üretim tesislerindeki kompoze gübre üretimini durdurarak, bu gübrelerin Mehmet Cengiz’e ait Eti Gübre’den tedarik edilmesi de soru işaretlerini gündeme getirdi.

Gübreden de Mehmet Cengiz çıktı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

4 Yorum

 1. 2 ay önce

  seçime kadar her yolu zorlayacak köprüyü geçene kadar.ama yetmeyecek.umarım kazanamayacaklarına kanaat getirdiklerinde bi çılgınlık yapmazlar.haziran-kasım 2015 seçimleri arası gibi.

  Cevapla
  • 2 ay önce

   Seçim zamanı verdiğim pastaların bir kısmını geri Alacam şartı ile veriyorum
   2023 ten medet ummayin benim umudum yok

   Cevapla
 2. 2 ay önce

  Millet cinnet geçirmek üzere sen tutmuş conk bayırı diyon be adam

  Cevapla
 3. 2 ay önce

  devlet kurumuydu ETI, teee ciller zamanlarindan beri zarar ediyor denilen KITlerin bir parcasiydi. Her ozel kanalda (star, atv, kanal d) sabah aksam bu yalani basarlar, algi olustururlardi. Malum tabi, patron KIT kapatmak ister ucuza. Akp hepsini satti satti yedi, simdi de gubreyi Cengiz yediriyor.

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!