Gülen, Hilmi Özkök’le ilgili o sözleri söyledi mi? Olayın tanığı anlattı

Eski Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök, Fetullah Gülen'in ‘Hilmi Özkök Genelkurmay Başkanı olduğunda askeri vesayet biter’ dediği iddialarını yalanlamıştı. Özkök’ün gerçek olmadığını savunduğu sözlerle ilgili eski milletvekili Emin Şirin’den bir açıklama geldi. Şirin, 'Bunlar bizzat şahit olduğum sözlerdir' dedi.

Gülen, Hilmi Özkök’le ilgili o sözleri söyledi mi? Olayın tanığı anlattı

2002-2006 yılları arasında Genelkurmay Başkanlığı yapan emekli Orgeneral Hilmi Özkök Sözcü’ye yaptığı açıklamada, “Bir yazar sözüm ona Fetullah’a ‘Ordunun tavrı ne zaman değişir, ne zaman demokratikleşir?’ diye sormuş, Gülen de ‘Eğer Hilmi Özkök Genelkurmay Başkanı olursa’ cevabını vermiş. Soruyu sorduğu iddia edilen yazar bu iddiayı 26 Şubat 2005’te yazısında yalanlamıştı. Ancak bu iddia birileri tarafından gerçekmiş gibi gündeme oturtuldu. Soran başka, cevaplayan başka, aleyhinde yorumlanan ben Hilmi Özkök!” ifadelerini kullanmıştı.

Özkök’ün gerçek olmadığını savunduğu sözlerle ilgili eski milletvekili Emin Şirin’den bir açıklama geldi.

Şirin, Sözcü’den Saygı Öztürk’e konuyla ilgili bir anısını anlattı.

Şirin, Fethullah Gülen’in “Hilmi Özkök Genel Kurmay Başkanı olursa askeri vesayet biter” dediğine şahit olduğunu söyledi.1999’un sonlarına doğru Fazilet Partisi ile ABDye gittiğini belirten Emin Şirin, olayı şöyle anlattı:

‘SÖZDE DEĞİL KULAĞIMLA DUYDUM’

“Fazilet heyeti ile Kanal 7’nin temsilcisi olan Akif Beki’nin teklifi ve organizesi ile Fethullah Gülen’in kahvaltı davetine ABD’ye gittik. Akif Beki böyle bir teklifte bulunduğu için cemaatçi olduğu anlamı çıkmasın. Hatta, kahvaltıya gittiğimizde Akif Beki gelmemiş, organizasyonla onun konuştuğu başka bir kişi ilgilenmişti. Kahvaltıda Gülen, o dönem milletvekili olan Nazlı Ilıcak, ben ve şimdi ismini hatırlayamadığım Gülen’in bir yakını vardı. Oradaki konuşmaların hepsine ben şahit oldum. Nazlı Ilıcak ‘Askeri vesayetten ne zaman kurtuluruz?’ deyince Gülen de gülümseyerek ‘Hilmi Özkök Genel Kurmay Başkanı olduğunda’ karşılığını verdi. Bunlar bizzat şahit olduğum sözlerdir.

‘Sözde’ değil kulağımla duyduğum bir konuşmadır. Ama buradan Hilmi Özkök’ ün cemaat mensubu olduğu anlamı asla çıkamamalı. Daha sonra Nazlı Ilıcak 2005 yılında yazdığı bir yazıda Fethullah Gülen’ in söylediği ve benim de duyduğum sözlerle ilgili olarak kendisinin böyle bir şey duymadığını söyledi. ‘Bu konuda daha fazla da konuşmak istemiyorum’ dedi.”