Gülen’in sahte e-imzası ortaya çıktı

FETÖ soruşturmasında yeni bir veriye ulaşıldı. FETÖ elebaşı Fetullah Gülen adına 2012 yılında bir sahte e-imza çıkarıldığı ve bununla 2016'ya kadar tam 820 işlem yapıldığı tespit edildi. E-imzanın hangi örgütsel işlemlerde kullanıldığı araştırılıyor.

Gülen’in sahte e-imzası ortaya çıktı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na geçen aylarda ulaşan bir şikayette, Fetullah Gülen adına 2012’de avukat Nurullah Albayrak tarafından sahte e-imza çıkarıldığı iddia edildi.

ÖRGÜT GÖREVİ OLARAK ÇIKARILDI

Sabah’tan Atakan Irmak’ın haberine göre, Türkiye’de sertifika hizmet sağlayıcısı olarak faaliyet gösteren Elektronik Bilgi Güvenliği A.Ş. tarafından çıkarıldığı belirtilen e-imzanın 2016 tarihinde yenilendiği belirtildi. Fetullah Gülen için gerçekleştirilen e-imza skandalının söz konusu firmada çalışan örgüt üyeleri tarafından bir örgüt görevi olarak çıkarıldığı belirtildi.

Söz konusu ihbarda bu e-imzanın Avukat Nuh Albayrak tarafından 2012 yılı içerisinde çıkarıldığı belirtilmişti.

820 ADET İŞLEM YAPILDI

Başsavcılıkça başlatılan soruşturma kapsamında, elektronik imzanın 30 Nisan 2012 tarihli New York Başkonsolosluğu onaylı vekâletname ile çıkarıldığı, fakat söz konusu vekâletnamede elektronik imza alımına ilişkin yetki bulunmadığı saptandı. Sahte e-imzanın ilk temin edildiği 2012 yılından itibaren 820 adet işlem yapıldığı belirlenirken elektronik imzaların bu işlemlerdeki kullanım tarihi ve zamanına ilişkin kayıtlara da ulaşıldı.