Gülgün Feyman da imza attı… Kadınlardan Afganistan açıklaması

Gülgün Feyman’ın da aralarında bulunduğu kadın ve cumhuriyet mücadelesinin öne çıkan isimleri Afganistan konulu bir açıklama yaptı. ABD’nin Afganistan’dan çekilmesinin olumlu olduğu vurgulanan açıklamada Taliban’ın “emperyalist güçler tarafından var edilen, orta çağ karanlığı ve kalıntısı” bir örgüt olduğu belirtildi.

Gülgün Feyman da imza attı…  Kadınlardan Afganistan açıklaması

VERYANSIN TV

Aralarında Gülgün Feyman’ın da yer aldığı kadın ve cumhuriyet mücadelesinin önde gelen isimleri Afganistan’daki gelişmeler hakkında yazılı açıklama yayımladı. 

Açıklamada Afganistan’dan çekilmesinin olumlu olduğu belirtilerek “Yalnızca Afganistan’ı değil, Irak’ı, Suriye’yi, Libya’yı ve daha nicelerini kendi emelleri uğruna tarumar eden, ülkemizi gerici ve bölücü örgütler eliyle bölmeye çalışan Amerika Birleşik Devletleri'nin Afganistan'dan çekilmesi, yalnızca Afganistan için değil, tüm bölge ülkeleri için olumlu bir gelişmedir.” denildi.

Taliban’a yönelik eleştirilerin yer aldığı açıklamada “Bununla birlikte Afgan Halkı, kendi iradesinden doğmayan ve beslenmeyen, emperyalist güçler tarafından var edilen, desteklenen, kullanılan, ne insanın temel hak ve hürriyetlerini ne insanlığın ortak mirasını tanıyan bir orta çağ karanlığı ve kalıntısı Taliban yönetimi gerçeği ile baş başa kalmıştır.” ifadeleri kullanıldı.

'CUMHURİYET KADINLARI OLARAK SÖZÜMÜZ VAR'

Açıklamanın tamamı şöyle: 

 “Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün mimarı olduğu, tarihin en onurlu devrimlerinden biri olan Cumhuriyet Devrimi’ne bağlı ve devrimi ilelebet yaşatmayı asli görevi kabul eden, tam bağımsızlığın değerini bilen, antiemperyalist, insanlar arasındaki her tür sömürü biçimini ve insanlığı orta çağ karanlığına mahkûm edecek her tür gerici eylemi reddeden, bu uğurda mücadele etme sözü veren başı dik Cumhuriyet Kadınları olarak sözümüz var:

Türkiye Cumhuriyeti,Türk Milletinin, kadınıyla, erkeğiyle verdiğieşsiz bağımsızlık mücadelesinin eseridir. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları, işgale karşı Anadolu’nun her yerinde bağımsızlık ateşini yakmış Türk Milletini, milletin temsilcilerini ulusal kongrelerde bir araya getirmiş; savaş koşullarında dahi Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin eliyle milletin egemenliği esasını ilkesi bilmiş ve ayakta tutmuştur.

“Dünyanın hiçbir yerinde, hiçbir milletinde, Anadolu köylü kadınının üstünde kadın mesaisi zikretmek imkânı yoktur ve dünyada hiçbir milletin kadını 'Ben Anadolu kadınından daha fazla çalıştım, milletimi kurtuluşa ve zafere götürmekte Anadolu kadını kadar emek verdim' diyemez."

'TÜRK KADINI MÜCADELENİN ÖNCÜ BİLEŞENİDİR'

Türk kadını, Türk Milletinin kurtuluş mücadelesinin öncü, örgütlü, fedakâr bileşenidir. Türk kadını cephededir, Türk kadını milletiyle el eledir, Türk kadını örgütlüdür. Sivas Valisi Reşit Paşa’nın eşi Melek Reşit Hanım ve arkadaşları tarafından Sivas’ta kurulmuş Anadolu Kadınları Müdafaa-i Vatan Cemiyeti, kısa sürede Anadolu’nun her yerinde örgütlenerek, işgale karşı protestolar yayınlamak, kahraman Türk Ordusuna maddi yardım toplamak, halkın bağımsızlık bilincini yükseltmek gibi pek çok eylemle, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ve Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin takdirini ve desteğini almıştır. Cumhuriyet Devrimi’nin en önemli başlığı kadın hakları olmuş ve Türk kadını, milletinin bağımsız, eşit, özgür ve onurlu bileşeni olarak tüm dünyanın önüne başı dik çıkmıştır. 

Bugün, bilimde, sanatta, sporda, tarlada, mecliste, sahada, okulda, evde, her yerde ve her dünya işinde aklıyla, eliyle, dişiyle, tırnağıyla üreten, milletini daha aydınlık bir geleceğe taşımak için didinen Türk kadınına baş eğdirecek bir güç de yoktur.

'ABD'NİN ÇEKİLMESİ OLUMLU'

Yalnızca Afganistan’ı değil, Irak’ı, Suriye’yi, Libya’yı ve daha nicelerini kendi emelleri uğruna tarumar eden, ülkemizi gerici ve bölücü örgütler eliyle bölmeye çalışan Amerika Birleşik Devletleri'nin Afganistan'dan çekilmesi, yalnızca Afganistan için değil, tüm bölge ülkeleri için olumlu bir gelişmedir.

TALİBAN'A ELEŞTİRİ

Bununla birlikte Afgan Halkı, kendi iradesinden doğmayan ve beslenmeyen, emperyalist güçler tarafından var edilen, desteklenen, kullanılan, ne insanın temel hak ve hürriyetlerini ne insanlığın ortak mirasını tanıyan bir orta çağ karanlığı ve kalıntısı Taliban yönetimi gerçeği ile baş başa kalmıştır.

Afganistan on yıllardır işgallerle, savaşlarla, vahşetle, en koyu, en karanlık gericilikle boğuşmaktadır. Bu yıkımdanen büyük zararı görenler de acının her biçimiyle yüzleşmek zorunda kalan Afgan kadınları olmuştur. Afgan kadınlarının ve tüm Afgan halkının, kendi topraklarında işgalci güçlerin askerlerini bir daha görmeyecekleri, orta çağ karanlığına boyun eğmeyecekleri, tam bağımsız ve aydınlık bir geleceğe kavuşma umutlarını ve arzularını paylaşıyor, bu uğurda, kendi öz güçleriyle, kendi öz iradeleriyle verecekleri onurlu mücadeleyi destekliyoruz. 

Kahrolsun Amerikan emperyalizmi!

Kahrolsun orta çağ karanlığı!”

İşte destek veren isimler: 

Pınar GÜL

Gülgûn FEYMAN

Şen YAZGAN

Ayşe Nilgün METİNGÜ

Türkan AÇIL
Öniz ÖZSOY

Münire SÖNMEZ

Derya BEŞTEPE  

Mine HEPGÜLLÜ

Müge KÖKSALAN

Zehra OĞUZHAN

Aysel ERDENER

Nazan ÜMİT

Şeyda TİRYAKİ

Gonca KAYABEKMAN

Alev AKSU

Saniye DUMAN

Ruhsar UYSAL

Fatma AYHAN

Gürsel ALBAYRAK

Zülfiye GÜLTEKİN

Gülden SARIBAŞ

Çiğdem ŞENOL

Meryem KIRKAYAK

Onur TINAZ

Hacer DURGUN

Zarife GÜLTEKİN

Kardelen GÜL

Cahide ÇİÇEK

Feride KOZAK

Gözde Tarman

Birsel Önsel TURAN

İlknur ERDENER

Zehra BULUT

Canan ATABEY

İnci AKKAYA

Nimet SARIBAY

Sakine BAYKAN

Suzan AYDIN

Aycan ÇALKAVUR

Nurşen Karataş EKİNCİ

Asuman Filiz GÜZELAN

TEren ALPASLAN

Müesser YILMAZ

Gülhan YILDIZ

Hatice ERAY

Seval EŞER

Canan ÖZÇELİK  

Selma ÖZÖĞRETMEN

Kadriye MERT

Meral ŞAHİN

Müge Tunca BAHÇECİ

Sevgi ÖZTÜRK

İmran İZMİT

Sevil YILMAZ