Güney Kıbrıs lideri: Türkiye ile girilecek savaş Helenizmin sonu olur

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) lideri Nikos Anastasiadis, Kıbrıs için askeri çözüm arayışına girilmesine ilişkin yaptığı konuşmada 'Türkiye'yle girilecek bir savaş, tam anlamıyla bizim sonumuz olur. Bu istediğim bir şey değil' dedi.

Güney Kıbrıs lideri: Türkiye ile girilecek savaş Helenizmin sonu olur

VERYANSIN TV

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) lideri Nikos Anastasiadis, Kıbrıs sorununun çözümü için diplomatik kanalların terk edilip askeri çözüm aranması tartışmalarıyla ilgili konuştu. Atina-Makedon Haber Ajansının haberine göre, Anastasiadis, “Türkiye’yle girilecek bir savaşın Kıbrıs Helenizminin sonunu getireceğini” söyledi.

‘GERÇEKLERİ GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURMALISINIZ’

Bu sözlerinin arkasında karamsarlık değil, tam aksine gerçekçilik yattığının altını çizen Anastasiadis, “Silahlarınızı seçerken, gerçeklikleri göz önünde bulundurmalısınız” diye konuştu.

Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Josep Borrell Fontelles’in GKRY ziyareti sırasında yapılan açıklamada AB’li yetkili ve Güney Kıbrıslı yöneticiler bir kez daha Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki sondaj faaliyetlerini durdurması çağrısını yaptı. AB’li yetkili Fontelles, Türkiye’nin bölgede provokasyon yaptığını ileri sürdü.