Güney Kıbrıs'taki üssü 'harekât merkezi' yaptılar

Yunan basınında, Güney Kıbrıs, Yunanistan ve Fransa’nın 26 Ağustos’tan 28 Ağustos’a kadar Kıbrıs adasının batısında ortak hava ve deniz tatbikatı yapacağı yazıldı. Bu kapsamda Baf’taki “Andreas Papandreu Hava Üssü”nün, geniş ölçekli askerî faaliyetlerin “harekât merkezi” olacağı kaydedildi. Böyle bir şeyin ilk kez gerçekleşeceğine dikkat çekildi.

Güney Kıbrıs'taki üssü 'harekât merkezi' yaptılar

Yunan gazetesi Kathimerini, tatbikatın Türkiye’ye cevap niteliğinde olduğuna vurgu yaptığı haberinde Fransız ve Yunan savaş uçaklarının, Baf’taki “Andreas Papandreu Hava Üssü”nü kullanacağını ve tatbikat senaryolarına bu üsten kalkarak katılacaklarını yazdı.

3 SAVAŞ UÇAĞI ÜSSE İNDİ

Fransa’nın tatbikata üç adet Rafael ve Yunanistan’ın da üç adet F-16 tipi savaş uçağı ile katılacağı bilgisi aktarılan haberde, halen 3 Fransız savaş uçağının üsse indiği, gelecek Cuma gününe kadar da Güney Kıbrıs’ta kalacakları belirtilen 2 Yunan savaş uçağının üsse ulaşmasının beklendiği belirtildi.

Aralarında uzun süredir bölgede bulunan La Fayette fırkateyninin de bulunduğu Fransız Deniz Kuvvetleri ile Yunanistan’ın üç savaş gemisinin katılacağı bildirilen tatbikatın Rum tarafınca “malum nedenlerden dolayı basından gizli tutulduğu” ifade edildi.

Haberde, askeri kaynaklara dayanılarak şunlar aktarıldı:

“Hava-Deniz tatbikatı, Yunan Deniz Kuvvetleri’nin Rodos Karpat ve Meis’in güney bölgesinde, (Navtex’le) bağlanan bölgenin doğu noktasının; Kıbrıs’ın batısında Kıbrıs ve Mısır MEB’lerinin temas ettiği ‘üç uluslu’ noktasında icra edeceğini açıkladığı tatbikatla ilintilidir.”

HARİTADA ‘YUNAN KITA SAHANLIĞI’ İDDİASI

Öte yandan, haberde yer verilen haritada Yunanistan tarafından bağlanan bölgenin “Yunan kıta sahanlığı olduğu” iddia edildi.

Rum Milli Muhafız Ordusu’nun bu tatbikata deniz ve hava imkânlarıyla ve hava savunma şemsiyesini de aktive ederek katılacağı belirtildi. 

Haberde, “Milli Muhafız Ordusu’nun hava savunma imkanları bu tatbikat çerçevesinde gerçek şartlarda sınanacak, ki bugüne kadar bu sadece İsrail savaş uçakları ile yapılıyordu” ifadesine yer verildi.