Güneydoğu'da salgında son durum ne? Bakan Koca açıkladı

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca Diyarbakır'da gerçekleştirdiği toplantının ardından açıklamalarda bulundu. Koca, "Türkiye genelinde yoğun bakım doluluk oranı yüzde 68" dedi.

Güneydoğu'da salgında son durum ne? Bakan Koca açıkladı

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca Diyarbakır’da gün boyunca Mardin, Şanlıurfa, Batman, Siirt, Şırnak İl sağlık müdürleri, Saha koordinatörleri, Kamu Hastaneleri Başkanları, Halk Sağlığı Başkanları ve Hastane Başhekimleriyle gerçekleştirdiği değerlendirme toplantısı düzenledi. 

Koca kritik görüşmenin ardından açıklamalarda bulundu. Bakan Koca'nın açıklamalarından satır başları;

Haziran başından itibaren başladığımız normelleşmenin eski hayatımıza dönme olmadığının vurgusunu yaptık. Biz tüm Türkiye'de yatak ve yoğun bakım doluluk oranını izlemekteyiz. Türkiye genelinde büyük sorun olmadı ancak bazı illerimizde yer yer sıkıntı yaşadık. Sayın valilerimizin başkanlığında toplanan il hıfzısıhha kurulları gerekli tedbirler koydular. Değerlendirmeler neticesinde bu 6 ilimizle ilgili detaylı bilgileri sizlerle paylaşmak istiyorum

Batman'da yeni 440 yataklı hastanemizi bu ay sonu hizmete alıyoruz. Yoğun bakım yatak sayımız Batman'da 236 yatağa çıkaracağız. Batman'da yoğun bakım doluluk oranı yüzde 79.

Diyarbakır'da yoğun bakım yatak sayısını 520'ye çıkarmış olacağız. Yoğun bakım doluluk oranı yüzde 66

Mardin'deki yoğun bakım yatak sayısını 182 yatağa çıkaracağız. Yoğun bakım doluluk oranı yüzde 81. Solunum cihazı doluluk oranı yüzde 44

Siirt genelinde yoğun bakım yatak sayısını 83'e çıkaracağız Yoğun bakım doluluk oranı yüzde 62.

Şanlıurfa'da yoğun bakım yatak sayısını 710 yatağa çıkaracağız. Yoğun bakım doluluk oranı yüzde 74

Şırnak'ta yoğun bakım yatak sayısını 122'ye çıkaracağız. Yoğun bakım doluluk oranı yüzde 58

Bu 6 şehire hastane yapacağız. Şanlıurfa hastanemizin inşaatına en kısa sürede başlıyoruz.

TÜRKİYE GENELİNDE YOĞUN BAKIM DOLULUK ORANI YÜZDE 68

Son günlerde Şanlıurfa'da vaka sayımızda yüzde 34 düşüş yaşandı. Şehir hastaneleri Şanlıurfa, Mardin, Diyarbakır'da olacak. Diyarbakır için düşünülen hastane bin yataklı.

Vatandaşlarımızın tedbirlere uymaması bizi üzüyor. İzolasyon kurallarına uyma konusunda herkes daha dikkatli olmalı. Özellikle bu dönemde çalışan sağlık çalışanlarımız yoğun özveri ve fedakarlık içinde bulundular. Bunun karşılığını bir ödemeyle yapmanın yeterli olmayacağını düşünüyorum. Buna rağmen imkanlar ölçüsünde biz filyasyon çalışmalarında devrede olan sağlık çalışanlarımız olmak üzere bir çalışma yapıldı bugün veya yarın yayınlanır. Filyasyon yapan çalışanlarımıza ek ödeme yapılacak. Sağlık kurulunda çalışanlarımızla ilgili ek ödeme çalışması yapıldı. 

Yüzde 91 oranında aile içi bulaşın olduğunu görüyoruz. Özellikle önümüzdeki Eylül, Ekim döneminde maskeyi yoğun olarak kullanmak, mesafeyi ugulamakla grip, influenza gibi hastalıkları da önlemiş olacağız. Toplu olarak bir araya gelmenin olabildiğince minimal olmasını istiyoruz.

Şehir hastaneleri Şanlıurfa, Mardin, Diyarbakır'da olacak. Diyarbakır için düşünülen hastane bin yataklı.