'Günlük vaka sayısı hasta sayısının 8 katı'

Koronavirüs tablosunda sadece hasta sayılarının gösterilmesi ve vaka sayılarının günlük veriler içinde yer almaması üzerine başlayan tartışma sürerken, Sağlık Bakanlığı yetkilisi, günlük hasta sayısının 8 katı oranda vaka olduğunu belirtti.

'Günlük vaka sayısı hasta sayısının 8 katı'

Tespi pozitif çıkan "vaka"ların hasta olarak kabul edilmemesi ve vaka sayılarının açıklanmaması tartışma yaratmıştı. Gözler Sağlık Bakanlığı'na çevrilirken vaka oranlarıyla ilgili açıklama geldi. HaberTürk yazarı Nagehan Alçı, konuyu Sağlık Bakanlığı'na sorduğunu belirterek aldığı yanıtı köşesine taşıdı.

Alçı'nın yazısının satır başları şöyle:

"Vaka-hasta tartışması ile ilgili kafa karışıklığı devam ediyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca geçtiğimiz hafta yaptığı "Her vaka hasta değildir. Testi pozitif çıktığı halde hiçbir semptom göstermeyenler var ve büyük çoğunluğu bunlar oluşturuyor" açıklamasından sonra eleştiri oklarının hedefine oturmuştu.

Ben de bu açıklama üzerine bir yazı yazmış ve "Sağlık Bakanlığı protokolüne göre semptomu olmayan istese de test yaptıramıyor. O halde semptomsuz vaka ne demek? Testi pozitif çıktığı halde semptom göstermeyenler kimler?" diye sormuştum.

Bakan böylesine kafa karışıklığına yol açacak bir açıklamayı neden yaptı? Semptomsuz kime neden test yapılıyor? Hasta ve vaka ayrımına sayıları düşük göstermek için mi gidildi? Bu bir kelime oyunu mu?

Peki önceden neden vaka açıklanırken şimdi sadece hasta açıklanıyor? Kabaca vaka-hasta oranı nedir? Bunu da bakanlığa sordum.

Aldığım yanıt şu:

"Pandeminin başlangıcında test sayımız yalnızca 3000-3500 kadardı, zamanla artırdık. Bakın Nagehan Hanım mayıs ayında günlük 40 bin teste ancak çıkmıştık. Zaten tarama uygulaması sonra devreye girdi. Yani vaka sayısı verirken de sadece belirtisi olanlara test yapılabiliyordu. Bugün ise günlük yaklaşık 120 bin test yapılıyor. Bunun önemli bir kısmı tarama testi. Amaç bunu günde 200 bine çıkarmak."

Vaka-hasta oranı ile ilgili de şu bilgiyi aldım:

Uluslararası literatürde kabaca 10 kişiden 1’i hasta, 1’i ağır hasta, 8’i semptomsuz vaka diye oranlanıyormuş. Yani açıklanan günlük hasta sayısının aşağı yukarı 8 katı vaka var diyebiliriz."