Günün yalanı: Kürtçe şarkıya yasak… Şarkıcı Dodan’dan tepki: Kimse bunu politik bir noktaya çekmesin

Batman'da bir kafede sahneye çıkan O Ses Türkiye yarışması birincisi Dodan Özer’in elindeki mikrofonun polis tarafından 'Kürtçe şarkı yasak' denilerek alındığına ilişkin çıkan sosyal medya haberlerinin yalan olduğu ortaya çıktı. Valilik, 'asılsız haber' açıklaması yaparken, şarkıcı Dodan da ‘Hiç kimse bunu politik bir noktaya çekmesin. Tamamen polis ile işletme sahibinin arasında gelişen bir durum’ dedi.

Günün yalanı: Kürtçe şarkıya yasak… Şarkıcı Dodan’dan tepki: Kimse bunu politik bir noktaya çekmesin

Batman Valiliğince yapılan açıklamada, sosyal medyada Kürtçe şarkı söyleyen kişiye polisin müdahale ettiğine ilişkin yer alan ve kısa sürede yayılan haberlerin asılsız olduğu belirtildi.

Açıklamada, “Sosyal medyada ‘Batman’da polisin Kürtçe şarkı söyleyen sanatçıyı engellediği’ yönünde çıkan haberler tamamen asılsızdır. Yapılan işlem alkol satışı ve canlı müzik ruhsatı olmadan çalışan iş yerine uygulanan faaliyetten ibarettir” denildi.

‘HİÇ KİMSENİN BİR DİL ÜZERİNDEN SİYASET YAPMASI DOĞRU DEĞİL’

Şarkıcı Dodan Özer ise sosyal medyadan yaptığı açıklamada, şu ifadelere yer verdi:

“İşletmenin ruhsatla ilgili bir probleminin olduğuna dair ihbar alındığını ve bu ihbar üzerine polislerin geldiğini gördük. Hiç kimsenin bir dil üzerinden siyaset yapması doğru değil ve herhangi bir dilin üzerinden de o siyaseti geliştirip, başka boyuta taşıması hele hele hiç doğru değildir. Olayın bu hale gelmesi, Kürtçe şarkı söyleniyor olması üzerinden yürütülen bir durum haline getirilmesi yanlış. Gelişen olay öyle değildir. Hiç kimse bunu politik bir noktaya çekmesin. Tamamen polis ile işletme sahibinin arasında gelişen bir durum.”

 

SOSYAL MEDYA YALANINA ATLADILAR

Sosyal medyada çıkan haberlerde, O Ses Türkiye yarışması ile adını duyuran şarkıcı Dodan Özer’in Batman’da bir kafede sahneye çıktı.ğı sırada Kürtçe şarkı söylediği için mekana gelen polis ekipleri tarafından elinden mikrofon alındığı öne sürülmüştü. Şarkıcının elinden mikrofonu alan polis memurunun Özer’e “O Ses Türkiye yarışmasında yasak olduğu gibi Batman’da da yasak Kürtçe söylemek” dediği iddia edilmişti.

CHP milletvekili Sezgin Tanrıkulu ise olayın gerçekliğini teyit etmeden “Bana düşen görev de bu hak ihlalini protesto etmek için Meclis’te bu türküyü bütün Türkiye’ye dinletmek olacak” ifadelerini paylaşmıştı.