Gürcistan’ın BİM’i olduk… Market çıkışı değil sınır kapısı

Türk Lirası, Gürcistan larisi karşısında değer kaybedince ucuz alışveriş için Türkiye'ye gelen Gürcistan vatandaşları, marketlerde yağ ve şeker bırakmıyor. Bidon bidon yağ alan Gürcistanlıların Sarp Sınır Kapısı'ndan ülkelerine dönüşleri kameralara yansıdı.

featured

Gürcistan larisinin Türk Lirası karşısındaki değerinin yükselmesini fırsata çeviren Gürcistanlılar her gün Türkiye’ye akın ediyor. Artvin’in sınır kapısına en yakın ilçesi olan Kemalpaşa’da marketlerde yağ, şeker ve gıda maddesi bırakmayan Gürcüler sınır kapısından tekrar ülkelerine dönüyor. Bölgede yaşayan Türk vatandaşları, marketlerde yağ ve şeker bulmakta zorlandıklarını söyledi.

TC Merkez Bankası’nın 16 Ağustos döviz verilerine göre Gürcistan Larisi 6,4 TL.

Sözcü’nün aktardığına göre, Türkiye’de litresi 1,89 dolara denk gelen yağ Gürcistan’da ise 3,49 dolara satılıyor.

Türk vatandaşlar, önceden Batum’a geçerek araçlarının depolarını dolduruyordu, şimdi iş tersine döndü. Gürcüler, hem alışveriş yapıyorlar, hem de araçlarının depolarını doldurarak memleketlerine geri dönüyorlar. Gürcistan’da benzinin litre fiyatı 1,41 dolarken, Türkiye’de ise 1,18 dolara denk geliyor.

Gürcistan’ın BİM’i olduk… Market çıkışı değil sınır kapısı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 1 ay önce

    Kim utanacak! Suriyelilere bakıyoruz, Gürcistanlılara bakıyoruz, Bulgaristan vatandaşlarına bakıyoruz. Kime bakmıyoruz: Türk vatandaşlarına! Ne mutlu Türküm diyene!’ yi Andımızı kaldıran adamlardan ne bekliyordunuz ki… Bedava makarna kömürü lütuf-sadaka diye milleti dilenci yerine koydular. Türk vatandaşı kapısının dibindeki markete gidemiyor. 15 yumurta 30 lira, 1 lt zeytinyağının en ucuzu 65 lira, bir ekmek 4-8-12 lira. 100 lira ile markete-pazara gidersen en fazla 2-3 kg ot alıyorsun. Et, kıyma, peynir, zeytin?

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!