Cem Gürdeniz yazdı, Türkiye-Bosna birleşti

featured

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Amiral Cem Gürdeniz’in Pazar günü Veryansın Tv’de yayınlanan “Bosna Hersek ve Akdeniz’e çıkış” başlıklı yazısını Bosna Hersek’in Ankara Büyükelçisine sordu. Yazıyla ilgili ayrıntılı bilgi alan Çavuşoğlu’nun, Bosna Hersek Büyükelçisi Adis Alagic’e Türkiye’nin bu konuda gerekli adımları atılacağını, uluslararası girişimlerde bulunacağını ve Bosna’ya her türlü desteğin verileceğini söylediği öğrenildi. 

VERYANSIN TV 

Amiral Cem Gürdeniz’in önceki gün Veryansın Tv’de yayınlanan yazısı Bosna Hersek’te ve Dışişleri Bakanlığı’nda gündem oldu. Gürdeniz, Bosna Hersek’in 24 kilometrelik tek sahilinin Hırvatistan tarafından yapılan bir köprüyle önünün kapatıldığını ve ülkenin açık denizlere çıkışını engelleyeceğini, bunun Türkiye’nin de jeopolitik çıkarlarına uygun olmadığını yazmıştı. Gerekli adımların atılmasını isteyen Gürdeniz, Bosna Herkes’in deniz gücünü ve ticaretini engelleyecek olan köprünün yapımın durdurulması gerektiğini söylemişti. 

Gürdeniz’in bu yazısı sonrası, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Bosna Hersek’in Ankara Büyükelçisi Adis Alagic’i bakanlığa davet etti. Bakanlığa gelen büyükelçiye Çavuşoğlu’nun Veryansın Tv’de yayınlanan yazıyı gösterdiğini, bu konu hakkında bilgi almak istediğini söylediği öğrenildi. Büyükelçinin konuyla ilgili bilgi vermesinin ardından Çavuşoğlu’nun, Türkiye’nin Bosna Hersek’in yanında olduğunu söylediği belirtildi. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun Büyükelçi Alagic’e, gerekli uluslararası girişimlerin yapılacağını ve her türlü desteğin verileceğini vurguladığı ifade edildi. 

Rumeli ve Balkan örgütleri ve Pendik Bosna Sancak Derneği konuyu gündeme getirmek için bazı girişimlerde bulunmuştu. Rumeli Balkan derneklerinin bu gelişme sonrası Gürdeniz’e teşekkürlerini ilettiği öğrenildi.

İşte Gürdeniz’in o yazısı…

Cem Gürdeniz yazdı, Türkiye-Bosna birleşti

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

8 Yorum

 1. 20 Ocak 2021, 16:41

  Güzel haber. Yönetimler nezdinde gerekenler yapılırsa çok daha güzel olur.

 2. Katkısı olan, emeği geçen her vatansever anılıp milli hafızamıza kaydı çok önemli, dışişleri bakanımızın duyarlılığı da. Daha güzel ve daha planlı ve uzun erimli çalışmalar için kafa yormaya da devam.

 3. 20 Ocak 2021, 08:13

  Ey güzel yiğit insan! Atatürk’ün güzel askeri sizlere minnettarız iyi ki varsınız Allah sizden razı olsun kaleminize sağlık yüreğinize sağlık Sağlıklı ömürler diliyorum selamlar.

 4. 20 Ocak 2021, 06:17

  Aydın demek böyle birşey. Teşekkürler Cem Amiralim.

 5. 20 Ocak 2021, 06:07

  AMİRALİM SAĞOLUN VAROLUN. GERÇEK AYDINLARIN, ASIL GÜNDEMİ OLUMLU YÖNDE BELİRLEMESİNİ VE TÜRK SİYASİ GELİŞMELERİNİN YİNE OLUMLU YÖNE EVRİLMESİNİ DESTEKLİYORUZ. AYRICA VERYANSIN AİLESİNİN KONUMUNUN NE KADAR DOĞRU VE KİLİT TAŞI NİTELİĞİNDE OLDUĞUNU GÖRMÜŞ OLUYORUZ. RAHMETLİ ALİYA İZZETBEGOVİC’İN TÜRKİYE’YE YAZDIĞI MEKTUBU DA OKUMANIZI RİCA EDERİM.

 6. Normalde bu işi Saraybosna Büyükelçimiz in yapması gerekmez miydi? Allahtan Cem Amiral var.

 7. Sevindirici oldugu kadar trajikomik bir durum aslinda. Disisleri Bakanliginin böylesine önemli bir konudan ancak Sn. Gürdeniz‘in yazisi sonrasi haberdar olmasi ve Büyükelciyi bilgi almak icin davet etmesi, devlet mekanizmalarinin iyi calismadigini gösteriyor. Bizim devletimiz, stratejilerini nasil belirliyor? Bizim Saraybosna Büyükelciligi, Disisleri Bakanligini bilgilendirememis mi? Korkularimizda hakliyiz ve bu bizi daha da cok korkutuyor. Devleti gözümüzde cok mu büyütüyoruz yoksa büyük Devlet cok kücük adamlarin eline mi kaldi!? Sn. Amiralimize saygilar ve tesekkürler. Iyi ki varsiniz.

 8. 20 Ocak 2021, 01:25

  Konuyu gündeme getirmek için en çok girişimde bulunan Dr. Yüksel Hoş’un adının haberde geçmemesi hoş olmamış. Adam 2 aydır konunun devlet katında gündeme gelmesi için çabalıyor.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!