Güzel haberler de var: Ozon tabakasında delik küçülüyor!

Antarktika üzerinde tespit edilen ozon tabakasındaki delik, son 30 yılın en küçük seviyesine geriledi. Avrupa Birliği Kopernik Atmosfer Gözlem Servisi (CAMS), ozon deliğinin eylül ayı ölçümlerinin, normaldeki genişliğinden çok daha küçük olduğunu açıkladı.

Güzel haberler de var: Ozon tabakasında delik küçülüyor!

Küresel ısınmanın getirdiği felaketlerin her dünyalıyı korkuttuğu zamanları yaşıyoruz.

İklim değişikliğini daha önce görülmemiş yağmurlar, kasırgalar ya da mevsim dışı sıcaklar olarak algılıyoruz.

Ancak son günlerin en sevindirici haberi geldi: Ozon deliğinin 2019 Eylül ayı ölçümlerinin, normaldeki genişliğinden çok daha küçük olduğu açıklandı.

Avrupa Birliği Kopernik Atmosfer Gözlem Servisi (CAMS), ayrıca ozon deliğinin güney kutbu merkezinden bir miktar saptığını tespit etti.

Önümüzdeki günlerde ozon tabakasında incelmede düşüş olması bekleniyor.

Avrupa Birliği Kopernik Atmosfer Gözlem Servisi’nin yayınladığı bu fotoğrafta koyu yeşil yerler onarılan yerleri gösteriyor.

OZON GAZI NEDİR?

Ozon, üç oksijen atomundan oluşan bir molekül ve güneşin zararlı mor ötesi ışınlarından yayılan radyasyonun dünyaya ulaşmasını engelliyor.

Ozon gazı, dünyanın 20-30 km çeperindeki stratosfer tabakasında sürekli bir şekilde ortaya çıkıp kayboluyor.

Kirlenmemiş atmosferde bu döngü birbirini dengeliyor. Ancak insanların kar hırsı nedeniyle atmosfere salınan klor ve brom içeren kimyasallar bu dengeyi bozuyor; ozon tabakasının özellikle Antarktika’da eylül-ekim aylarına denk gelen ilkbahar döneminde ozon tabakasındaki incelme en üst boyuta ulaşıyor.

1987’de imzalanan Montreal Protokolü, atmosfere en çok zarar veren kimyasalların üretimi ve kullanımının yasaklanmasını öngörmüştü.

Ozon tabakasında en fazla incelme olan alanın geçen hafta 5 milyon km kareye indiği görüldü. Geçen yıl aynı dönem bu alanın büyüklüğü 20 milyon, 2017’de ise 10 milyon km kareydi.

Bilim insanları, ozon tabakasındaki onarımın iklim değişikliğiyle bağlantılı olduğunu, stratosfer tabakasındaki uzun vadeli bir soğumanın ozon kaybını artırabileceğini söylüyor.

Bu iyileşme hızıyla ozon tabakası kalınlığının 2060’larda 1970 öncesi seviyesine dönebileceği belirtiliyor.

O zamana kadar dünyanın ikliminde radikal değişimler olmazsa elbet.