Haber görünümlü Rönans reklamı: Sözcü’den gazetecilik etiği ihlali

Sözcü gazetesi bugün 7. Sayfada Beştepe’ye yakın olduğu belirtilen Rönasans Holding’e ait reklamı “Dünya’nın en prestijli gökdeleni ödülü” başlığıyla haberleştirerek servis etti. Haberin altında okur tarafından ayırt edilemeyecek bir şekilde "Bu bir ilandır" yazılmasına ilişkin medya ombdusmanı Faruk Bildirici “Gazetecilik ilkeleri çiğneniyor. Reklamlar, editöryal içerikten görsel ve işitsel olarak açık bir şekilde ayırt edilebilir olmalıdır.” tepkisinde bulundu.

Haber görünümlü Rönans reklamı: Sözcü’den gazetecilik etiği ihlali

VERYANSIN TV

Sözcü gazetesi bugün 7. Sayfada Beştepe’ye yakın olduğu belirtilen Rönasans Holding’e ait reklamı gazetecilik etiğini ihlal ederek haberleştirdi. 

“Dünya’nın en prestijli gökdeleni ödülü” başlığıyla yapılan haberin spotunda “Dış yapısıyla neredeyse 90 derece dönen 5 kanattan oluşan Lakhta Center, Emporis Yılın Gökdeleni Ödülü’ne layık görülü. Çevre dostu ve enerji tasarrufu teknolojileri ile fark yaratan projode Rönosans İnşaat’ın imzası var” ifadeleri kullanıldı. 

Tüm sayfayı kaplayan haberin altında ise okur tarafından zor görülebilecek bir şekilde “bu bir ilandır” yazısı yer aldı. 

Medya ombudsmanı Faruk Bildirici habere sosyal medya hesabı Twitter’dan tepki gösterdi. 

Bildirici şunlar yazdı: 

“Sözcü okuru dikkat! 7. sayfadaki “Dünyanın en prestijli ödülü” başlıklı metin gazetecilik ürünü değil, bir şirketin reklamı. Hem de Ç.Toker’in Rönesans’a bu zırh neden, Dersimiz nemalanma diye yazdığı şirketin. Gördüğünüzü sanmam, altta minnacık “Bu bir ilandır” yazılmış! Uyarıyorum.

Okur kandırılıyor. Oysa “Ticari Reklam ve Haksız Uygulamalar Yönetmeliği’nin 6. Maddesinde “Reklamlar, editöryal içerikten görsel ve işitsel olarak açık bir şekilde ayırt edilebilir olmalıdır” ve “reklam olduğu tüketiciler tarafından kolaylıkla fark edilebilir olmalıdır” deniyor.

Gazetecilik ilkeleri çiğneniyor. Zira Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’nde Haber ve yorum metinleri veya görüntüleri ile ilan-reklam amaçlı metinlerin ayrımı hiç bir karışıklığa yer bırakmayacak biçimde yapılmalıdır” ilkesi yer alıyor.”