Hablemitoğlu ailesinin avukatı Ersan Barkın isyan etti: Davayı takip eden tek kurum yok

Necip Hablemitoğlu’nun Ankara’da 18 Aralık 2002’de evinin önünde silahlı saldırıda öldürülmesine ilişkin davada, tutuksuz 10 sanığın yargılanmasına devam edildi. Hablemitoğlu ailesinin avukatı Ersan Barkın, bugün yapılacak duruşma öncesi yaptığı açıklamayla davayı hiçbir kurumun takip etmemesine tepki gösterdi.

featured

Akademisyen Necip Hablemitoğlu’nun Ankara’da 18 Aralık 2002’de evinin önünde silahlı saldırıda öldürülmesine ilişkin davada, tutuksuz 10 sanığın yargılanmasına devam edildi. FETÖ/PDY elebaşı Fetullah Gülen’in de firari sanık olduğu davanın duruşması, Ankara 28’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya, sanıklar Levent Göktaş, Aydın Köstem, Mehmet Narin, Fikret Emek, Ahmet Tarkan Mumcuoğlu ile eski istihbaratçı Enver Altaylı katıldı.

‘TETİĞİ ÇEKENİ BİLİYORUM’

Tanık E.P., Hablemitoğlu ile uzun süreli arkadaş olduklarını ifade ederek, “Hablemitoğlu’nun vefat ettiği gün, dönemin Terörle Mücadele Şube Müdürü beni aradı. Bana ‘Necip Hablemitoğlu kim? Basın neden bu kadar üzerinde duruyor?’ dedi. Bana olaydan birkaç ay önce ‘Ben Necip’i çok seviyorum’ diyordu. İlginç. Olay olduğu gün Necip’in eşinin çalıştığı üniversiteyi arıyor. ‘Necip orada mı?’ diyor. Bu arama da çok ilginç. Araştırmalarım sonucunda tetiği çekeni biliyorum; ama söylersem duruşma salonlarından kurtulamam. Vurulduğu yerin 75 metre yukarısında sauna var. Sordum O.K.’ye, ‘Baktınız mı oralara’ diye. Anlamamazlıktan geldi. Ben tetiği çekeni biliyorum ama adını vermem. Benim 2 çocuğum, bir eşim var. Bizi kim koruyacak? Ben buraya kadar getirdim, bundan sonra da polislerimiz sürdürsün” diye konuştu.

Avukat ve tanık beyanlarının ardından duruşmaya bugün devam edilmek üzere ara verildi.

thumbnail
İlişkili Haber
Hablemitoğlu davası… ‘Tetiği çekeni biliyorum, ama söylersem bizi kim koruyacak’

AİLE AVUKATI BARKIN İSYAN ETTİ

Hablemitoğlu ailesinin avukatı Ersan Barkın, duruşma sonrası yaptığı açıklamayla yalnız bırakıldıklarını ifade etti.

Barkın, “Yakın tarihin tek faili meçhul suikastı olarak nitelenen davayı takip eden tek kurum yok. Ankara Barosu ya da Barolar Birliği’nin tek temsilcisi, duruşmaların başında beri yok. Ana muhalefetin ya da diğer siyasi partilerin, insan hakları konusunda bayrağı önde tutar görünenler ve hatta üyesi olduğu siyasi parti dahil,tek temsilcisi olmadı bugüne kadar. Hazırladıkları “faili meçhul” bültenlerinde de Hablemitoğlu’na yer vermediklerini bildiğimiz için yadırgamadık demek isterdim ama nedense bir yurttaş ve adı geçen kurumların büyük kısmının üyesi olan biri olarak diyemiyorum.” dedi.

‘POLİTİK KÖRLÜĞÜNÜZ MÜ ENGEL SİZE!’

Barkın, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Hablemitoğlu suikastı davasının 3.oturumu başladı. Önceki celse,tahliye kararı verilen sanıklardan birinin firarı ve sair nedenlerle mahkeme heyetinin reddi talebimiz üzerine yapılamamıştı. Üzerine uzun uzun konuşacak zamanın gelmesini umarım.İddianameye konu ardışık görüşmeler,ortak bazlar,tanık anlatımları,yargılamada yaşananlar…

Necip hocanın yazdıkları,eylemsel öngörüsü,politik kimliği ve Türkiye’nin 15 Temmuz sürecinde yaşadıkları,bu davayı Türk siyasi tarihinin en önemli davalarından biri haline getiriyor. İddianame ve davada anlatılanlar,yakın siyasi tarihin tüm kontr-yapılarının tartışıldığı bir düzlem yaratıyor. Üzerine uzun anlatılar gerekiyor hakkıyla ifade edebilmek için.

Düşündüğü,ürettiği ve toplumla paylaştığı için can vermenin ötesi yok. Her türlü fikri kamplaşmadan, ayrılıktan ari değerlendirmek gerek siyasi cinayetleri. Yukarıda bir kısmını andığım kurum hatta kamu temsilcileri için düşünüyorum da, acaba, aynı menzil yolcularından çok önce gerçekleri gördüğü ve apaçık gösterdiği için mi anlam ifade etmiyor sizin için Necip Hablemitoğlu davası! Yoksa başka aidiyetleriniz ya da politik körlüğünüz mü engel size!”

Hablemitoğlu ailesinin avukatı Ersan Barkın isyan etti: Davayı takip eden tek kurum yok

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!