featured

Hablemitoğlu suikastının kilit şüphelisini tanıyanlar onu nasıl anlattı?

service

Necip Hablemitoğlu suikastının katil zanlılarından olduğu değerlendirilen ve Ukrayna’da yakalanan kilit şüpheli N.G.B’nin eski Yüzbaşı Nuri Gökhan Bozkır olduğu öğrenildi. Bozkır’ı, TSK’dayken tanıyan askerler ‘Kendisini ajan, gizli kahraman, üstün yetenekli görürdü. Öyle olmak için çaba gösterirdi. FETÖ tarafından kullanılmaya açıktı’ diye anlattı.

Veryansın Tv

FETÖ elebaşı Fethullah Gülen ve Alman Vakıfları davalarının raporlarını hazırlayan Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Necip Hablemitoğlu suikastının 17’nci yıl dönümünde, katil zanlılarından olduğu değerlendirilen kilit şüpheli N.G.B. (45) Ukrayna’da yakalandı.

Necip Hablemitoğlu 17 yıl önce katledildi.

Necip Habletmioğlu suikastının kilit isimlerinden olduğu belirtilen N.G.B’nin yakalandığı haberi, gündeme son dakika gelişmesi olarak düştü. Özel Kuvvetler Komutanlığı’nda yüzbaşı rütbesiyle görev yaptığı sırada TSK’dan ihraç edilen N.G.B’nin Nuri Gökhan Bozkır olduğu öğrenildi.

SAUNA’DAN TAHLİYE OLDU

Bozkır, 2005 yılında kamuoyunda “Sauna Çetesi” olarak bilinen ve aralarında eski Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Ertuğrul Çakır ile sanatçı İbrahim Tatlıses’in de bulunduğu 18 sanığın arasındaydı. Yargılanmalar devam ederken Yüzbaşı Nuri Gökhan Bozkır’ın 2006 yılında tahliye edildiği öğrenildi.

KİMDİR?

TSK’da görev yaptığı dönemde Bozkır’ı tanıyanlar onu şöyle anlattı:

“1996 mezunudur. Devresinden herkes tanır. ‘Karaktersiz biridir’ derler. En büyük zaafiyeti güç ve makam. Bunları vadedersen tongaya düşer. Aklı ermez ama maşa olarak kullanılabilecek yapısı vardır. Kendisini ajan, gizli kahraman, üstün yetenekli görür. Öyle olmak için çaba gösterirdi. Biz böyle birinin Özel Kuvvetler’de kalmaması için ilgili yerlere bilgilendirme yaptık. Ancak Bozkır’ı aldılar MAK’a (Muharebe Arama Kurtarma) atadılar. FETÖ tarafından kullanılmaya çok açıktır. Zaafiyetleri fazladır.”

NE OLMUŞTU?

Özel Kuvvetler Komutanlığı’nda yüzbaşı rütbesiyle görev yaptığı sırada TSK’dan ihraç edilen N.G.B’nin, titiz bir çalışmayla yürütülen Hablemitoğlu soruşturmasında HTS kayıtlarından tespit edildiği öğrenildi. Soruşturmayı yürüten Ankara Cumhuriyet Savcısı Zafer Ergün’ün yakalama kararı ve Interpol’ün kırmızı bülten çıkartması sonrası Ukrayna güvenlik güçlerinin özel operasyonuyla 10 Temmuz’da gözaltına aldığı N.G.B.’nin iadesi için mahkeme süreci devam ediyor.

Şüpheli N.G.B. hakkında Ukrayna’da yaklaşık 3 ay süren tutukluluğunun ardından mahkemeden ev hapsi kararı verildi. N.G.B’nin Türkiye’ye iade edilmesi için Adalet Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı’nın en üst seviyede devrede olduğu öğrenildi. Hablemitoğlu’nun suikast şüphelisinin Ukrayna’dan iade edilmesi sonrası, 17 yıldır karanlıkta kalan cinayetin tüm şüphelilerine ulaşılması bekleniyor.

Öte yandan N.G.B., Türkiye’ye iade edilmemek için Ukrayna’dan siyasi sığınma talebinde bulundu. N.G.B.’nin hakkında çıkan haberleri de Ukrayna basınından kaldırttığı öğrenildi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Hablemitoğlu suikastının kilit şüphelisini tanıyanlar onu nasıl anlattı?

You have to agree to the comment policy.

0 Yorum

  1. ÖNCELİKLE NECİP HABLEMİTOĞLU KARDEŞİMİ RAHMETLE MİNNETLE ANIYORUM ONA BU YÜCE TÜRK MİLLETİNİN HAKKI HELAL OLSUN BUNU İÇTEN VE SAMİMİYETLE YAZIYORUM ÇÜNKİ O SÖYLEYENE KADAR BEN ALMANLARIN TÜRKİYE DOSTU BİR ÜLKE OLARAK BİLİYORDUM
    O BANA BU ÜLKENİN DEVLET DESTEKLİ VAKIFLARININ TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLETİNİN ALTINI NASIL OYDUĞUNU BELGELERLE İSPAT ETTİ
    SEVGİLİ EŞİ ŞENGÜL HABLEMİTOĞLU’NA VE ÇOCUKLARINA TEKRARDAN SABIRLAR DİLİYORUM RUHU ŞAD OLSUN TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLETİNİN ONA BİR BORCU VAR BU DEVLET BU BORCU MUTLAKA ÖDEMELİDİR ODA KATİLLERİNİN BİR AN ÖNCE YAKALANIP TÜRK ADALETİNE TESLİM ETMEK GİBİ BUNU DA BU DEVLET YAPABİLECEK GÜÇ VE KUDRETE SAHİPTİR VE YAPACAKTIR. ZİRA UĞUR MUMCULAR NECİP HABLEMİOĞLU VE DİĞERLERİ KOLAY YETİŞMİYOR HER AKLIMA GELDİKLERİNDE İÇİM YANAR GİDER.

    Cevapla