Haftanın müthiş fotoğrafları

Anadolu Ajansı'nın her hafta seçip yayınladığı "haftanın fotoğrafları" ilgi çekiyor.

Haftanın müthiş fotoğrafları
Haftanın fotoğrafları
Türkiye-Suriye sınırında bulunan ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin en büyük höyükleri arasında yer aldığı belirtilen Oylum Höyük’te yürütülen kazı çalışmalarında, 4 bin yıl öncesine ait olduğu tahmin edilen saray kalıntısı bulundu. ( İzzet Mazi – Anadolu Ajansı )

Haftanın fotoğrafları
Bahamalar’ı vuran Dorian Kasırgası nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 30’a yükseldi. Bölgeyi şu ana kadar vuran en büyük kasırga olarak kayıtlara geçen Dorian Kasırgası, Bahamalar’da büyük hasara neden olurken, binlerce kişi de evsiz kaldı. ( EPA-EFE/LPhot Paul Halliwell / İngiliz Savunma Bakanlığı – Anadolu Ajansı )

Balıkesir’i işgal eden Yunan askerlerini korkutmak için kendilerini baca kurumu ve soba isiyle boyayan, keçi, koyun postu, at kuyruğu, çan ve değneklerle korkutucu bir görünüme kavuşan debbağların (tabak, deri işçisi) Milli Mücadele dönemindeki önemini anlatmak adına hazırlanan “Tülütabak” gösterisi, 97 yıldır devam ediyor. ( Ali Atmaca – Anadolu Ajansı )

Haftanın fotoğrafları
İran’ın çeşitli kentlerinde muharrem ayı etkinlikleri kapsamında düzenlenen törenlerde Kerbela’da şehit edilen Hazreti Hüseyin ve 72 yakını anıldı. Muharrem ayının altıncı gününde, Gilan Eyaleti’nin Masule kentinde düzenlenen törende vatandaşlar, Kerbela şehitleri için okunan mersiye ve ağıtlara eşlik etti. ( Reza Adeli – Anadolu Ajansı )

Haftanın fotoğrafları
Atatürk Havalimanı’nda 17-22 Eylül tarihlerinde gerçekleştirilecek olan ve Anadolu Ajansı’nın Global İletişim Ortağı olduğu TEKNOFEST kapsamında dikey rüzgar tüneli platformu, Taksim Meydanı’na kuruldu. ( Elif Öztürk – Anadolu Ajansı )

2019 Kadınlar Avrupa Voleybol Şampiyonası yarı finalinde, Türkiye ile Polonya karşılaştı. Maçı kazanarak finale yükselen milli oyuncular sevinç yaşadı. ( Metin Aktas – Anadolu Ajansı )

A Milli Futbol Takımı, 2020 Avrupa Şampiyonası Elemeleri H Grubu 5. hafta maçında Vodafone Park’ta Andorra ile karşı karşıya geldi. A Milli Takım oyuncusu Ozan Tufan (6), attığı golün ardından sevincini takım arkadaşları ile paylaştı. ( Onur Çoban – Anadolu Ajansı )

New York’ta düzenlenen sezonun son grand slam turnuvası ABD Açık’ın tek kadınlar finalinde dünya klasmanında 8’inci sırada bulunan ABD’li Serena Williams (fotoğrafta), 15’inci sıradaki Kanadalı Bianca Andreescu ile karşı karşıya geldi. ( Lev Radin – Anadolu Ajansı )

Tunceli’nin Ovacık ilçesinde, yaz aylarını Munzur ve Mercan dağlarındaki yaylalarda geçiren göçerler, havaların soğuması ve otlakların yetersiz kalmasıyla köylerine doğru dönüş yolculuğuna çıktı. ( Sidar Can Eren – Anadolu Ajansı )

Antalya’nın Elmalı ilçesinde “Türk’ün ilk er meydanı” olarak adlandırılan ve bu yıl 667’ncisi düzenlenen yağlı güreşlere üçüncü gün müsabakalarıyla devam edildi. Müsabakalarda Başpehlivan İsmail Koç (sağda) rakibi İsmail Balaban (solda) ile mücadele etti. ( Mustafa Çiftçi – Anadolu Ajansı )

Bursa kent merkezinde, Uludağ eteklerinde ormanlık alanda çıkan yangın kontrol altına alındı. Yangını söndürme çalışmalarına, havadan helikopter de destek verdi. ( Sergen Sezgin – Anadolu Ajansı )

Amerika’nın Pensilvanya eyaletinde bu sene dokuzuncusu düzenlenen dilek balonu festivalinde binlerce balon gökyüzüne bırakılırken güzel görüntüler oluşturdu. Canlı müziğin yer aldığı etkinlikte insanlar balonlarına dileklerini yazdıktan sonra gökyüzüne bıraktı. ( Vural Elibol – Anadolu Ajansı )

Türkiye’nin önemli sulak alanlarından biri olan ve biyolojik çeşitliliğin korunması açısından büyük önem taşıyan Tuz Gölü, yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olmayı sürdürüyor. ( Evrim Aydın – Anadolu Ajansı )

Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği (IAAF) tarafından Brüksel’de Roi Baudouin Stadyumunda 43’üncüsü düzenlenen “Elmas Lig” (IAAF Diamond League) yarışmaları yapıldı. Engelli Atletlerde 100 metre de yarıştı. ( Dursun Aydemir – Anadolu Ajansı )

Çaykovski’nin ölümsüz eseri Kuğu Gölü, 26. Antalya Uluslararası Aspendos Opera ve Bale Festivali kapsamında sanatseverlerle buluştu. ( Orhan Çiçek – Anadolu Ajansı )

UNICEF dünya liderlerinin dikkatini çekebilmek için her biri geçen yıl çatışma ve savaşlarda ölen çocuğu temsil eden 3 bin 758 okul çantasıyla Birleşmiş Milletler Genel Merkezinde ‘temsili mezarlık’ oluşturdu. ( Vural Elibol – Anadolu Ajansı )

Tunceli’nin Ovacık ilçesinde, yaz aylarını Munzur ve Mercan dağlarındaki yaylalarda geçiren göçerler, havaların soğuması ve otlakların yetersiz kalmasıyla köylerine doğru dönüş yolculuğuna çıktı. Göçerler, yolculukları sırasında boz ayı, kurt ve çakal gibi yabani hayvan saldırılarına karşı geceleri el feneri kullanıp, kangal köpekler eşliğinde nöbet tutarak sürülerini koruyor. ( Sidar Can Eren – Anadolu Ajansı )

Tunceli’de koruma altında bulunan ve avlanmaları yasak olan yaban keçileri, su içmek Pülümür Çayı kenarına indi. Pülümür Çayı boyunca devam eden Tunceli-Erzincan karayolu görüntülenen yaban keçileri, bir süre üst çığ tünellerin üzerinde gezdikten sonra gözlerden uzaklaştı. ( Özkan Bilgin – Anadolu Ajansı )

ABD’de 18 yıl önce gerçekleştirilen 11 Eylül terör saldırılarında hayatını kaybedenler için New York’ta yıkılan İkiz Kuleler’in yerinde yapılan anıtın yanındaki “Tribute in Light” (ışığa atıf) adı verilen, sadece 11 Eylül geceleri yakılan ve 88 adet projeksiyondan çıkan iki dev ışık demeti gökyüzüne uzanıyor. ( Vural Elibol – Anadolu Ajansı )

Grafik Tasarım Sanatçısı Vahit Tuna, kadın cinayetlerine dikkat çekmek ve farkındalık yaratmak için 2018 yılında öldürülen 440 kadını temsilen 440 çift kadın ayakkabısını, Kabataş’ta bir kahve zincirinin sanat platformu olarak kullandığı bina duvarına astı. ( Elif Öztürk – Anadolu Ajansı )

İstanbul’da akşam saatlerinde beliren dolunay ile Büyük Çamlıca Camisi güzel görüntü oluşturdu. ( Arif Hüdaverdi Yaman – Anadolu Ajansı )