Hafter Türk İHA’larına Pantsir’le saldıracak

Libya'da TSK'ya karşı Hafter güçlerini donatan Birleşik Arap Emirlikleri'nin sağladığı İHA'lar Türk hava unsurlarını 'düşman' olarak tanımladı.

Hafter Türk İHA’larına Pantsir’le saldıracak

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Libya’da Ulusal Mutabakat Hükümeti’ni (UMH) desteklemek üzere bölgeye intikal etmeye başlayan Türk askerine karşı Hafter’e desteğini artırıyor. Bölgede açık Türkiye düşmanlığı yapan BAE, Hafter’in arkasındaki en önemli güçlerden biri. BAE’nin Hafter’e tahsis ettiği hava savunma sistemi Pantsir S-1/SA-22 Greyhound, Türk hava unsurlarına karşı sıklıkla kullanılıyor. Yeni Şafak’ın aktardığına göre Pantsirler, Türk İHA ve uçakları sisteme ‘düşman’ olarak tanımlanmış durumda. Rus Rostec şirketinin geçtiğimiz ay modernize ettiği BAE’ye ait Pantsir, 20 km uzaklıkta 30 bin feet irtifaya kadar aynı anda 4 hava vasıtasına angaje olabiliyor. Bölgedeki Bayraktar TB2’lerden birinin geçtiğimiz ay Trablus yakınlarında düşürülmesinde de Pantsir’in payı olduğu iddia edilmişti. BAE’nin elinde Pantsir sisteminden yaklaşık 50 adet bulunduğu belirtiliyor.

ÖĞRENCİ YURDUNU ONUNLA SALDIRDILAR

BAE, Hafter güçlerinin sivilleri hedef alan İHA saldırılarının da arkasındaki güç. Mısır-Libya sınırındaki bir hava üssünü Mısır ile birlikte Hafter’e destek için kullanan BAE, bir süre önce satın aldığı SİHA Wing Loong II’yi Hafter’i tahsis etmişti. BAE, bununla 5 Ocak akşamı Trablus güneyindeki bir askeri öğrenci yurduna saldırmış, içtima için avluda bulunan öğrencilerden 31’ini katletmişti. BAE, Hafter’e destek için Sudan ve Çad’dan getirilen milislerin masrafını da karşılarken, Rus paralı askerler konusunda da benzer durumun geçerli olduğu belirtiliyor. Hafter’i Türkiye’ye karşı sahada donatan BAE güçleri, Suudi Arabistan’la ortak hareket ederek bu savaş baronuna iletişim desteği de sağlıyor.