Haiti'de hükümet istifa etti

Devlet Başkanı Moize, dört yılda altıncı Başbakan atamasını yaptı. Ülke güvensizlik ortamının pençesinde kıvranıyor.

Haiti'de hükümet istifa etti

Haiti’de hükümet bugün istifa etti ve Dışişleri Bakanı Claude Joseph Başbakanlığa atandı.

Haiti Devlet Başkanı Jovenel Moïse, bu değişikliğin krizde bulunan ülkede güvensizlik ortamına karşı mücadele için yapıldığını söyledi.

Moise, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, “Hükümetin istifasını kabul ettim. Bu istifa, ülkemizin siyasi ve kurumsal istikrarı için gerekli olan mutabakata varmak amacıyla, ortaya çıkan güvensizlik sorununun ele alınmasını ve görüşmelerin devam etmesini mümkün kılacaktır” dedi.

Claude Joseph, Joseph Jouthe’un yerine Başbakanlığa getirildi. Aynı zamanda Ulusal Polis Üst Kurulu başkanı olan Jouthe, bir yıldan uzun bir süre hükümetin başında olmasına rağmen ülkedeki güvensizlik sorunuyla başa çıkamamıştı.

Karayibler bölgesinde bulunan ve Amerika kıtasının en yoksul ülkesi olan Haiti, ülkede hâkim olan güvensizlik ortamının pençesinde kıvranıyor. Özellikle fidye almak için sokak çeteleri tarafından insan kaçırma eylemleriyle başa çıkılamıyor.

Haiti halkının önemli bir bölümünün ve muhalefet partilerinin protestolarına maruz kalan Moise, dört yıllık görev süresinde altı Başbakan göreve getirdi.

En son 11 Nisan’da, ikisi Fransız, beşi Haitili yedi din adamının da aralarında bulunduğu 10 kişinin başkent Port-au-Prince yakınlarında kaçırılmıştı. Ceyhun Ergüven / Ajans Bizim