Hakan Atilla’dan Ali Fuat Taşkesenlioğlu yorumu: Babacan biliyordur

Eski Halkbank Genel Müdürü Hakan Atilla, eski SPK Başkanı Ali Fuat Taşkesenlioğlu ile ilgili DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan'ı işaret etti. Atilla "Nasıl genel müdür oldu anlayamadım, belki Babacan biliyordur." dedi.

featured

Bir dönem ABD’de tutuklu yargılanan eski Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Hakan Atilla, rüşvet iddialarında adı geçen eski Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) başkanı Ali Fuat Taşkesenlioğlu’nun Halkbank yönetimine atanmasına ilişkin olarak, “Hangi vasfı değerlendirildi de bu göreve getirildi ben de merak ediyorum. Beraber çalıştık. Bankaya katkı sağlayacak tek bir şey yaptığını görmedim. Ne sıfatı vardı da genel müdür oldu anlayamadım. Belki kendisini atayan imzayı atan Ali Babacan biliyordur” diye konuştu.

Cumhuriyet yazarı Barış Terkoğlu’na konuşan Hakan Atilla, “Mesele hep Sarraf’a indirgendi. Oysa Halkbank, o günlerde yurtdışı operasyonları başarıyla yönetiyordu. Uluslararası firmalara da hizmet ediyordu. Bu durum birilerinin işine gelmemiş olabilir. Atanacak kişinin bazı özellikleri karşılaması gerekirdi” yorumunu yaptı.

‘BÖYLE BİR ATAMAYI BAKAN NASIL İMZALADI ANLAMIYORUM’

Atilla, “Bu şekilde bir atama uygun düşmez. Sadece onun gelmesiyle kalmadı. Altı yedi tane de Bank Asya’dan genel müdür yardımcısı atandı. Kaç senelik bankada başka insan kalmamış gibi Bank Asya’dan altı yedi insan atanması bana anormal geliyor. Kabul edilmesi güç bir şey. Onaylayanlar için de güç. Kimsenin adını bilmediği Ali Fuat Taşkesenlioğlu’nu sen nasıl seçtin diye bugün bile kimse sormuyor. Böyle bir atamayı bakan nasıl imzaladı anlamıyorum” diye konuştu.

RÜŞVET ÇARKI İDDİALARINA NE DEDİ?

Hakan Atilla, Sedat Peker’in Ali Fuat Taşkesenlioğlu ile ilgili rüşvet çarkı iddialarına ilişkin ise şu ifadeleri kullandı: “Suçu ispat edilmeden kimse hakkında yorum yapamam. Ama kurumlar şahıslardan daha önemlidir. Kurumların yıpranmasından üzüntü duyuyorum. Var mıdır yok mudur bilemem. Ama varsa emin olun tek mağdur söz konusu hanımefendi değildir. Öyle bir durum varsa başka firmalar da vardır.”

Deva Partisi Sözcüsü İdris Şahin, Ali Fuat Taşkesenlioğlu’nun Halkbank yönetimine atanmasıyla ilgili olarak “Ali Babacan’ın tek başına onayladığı bir atama değildi. O dönem bakanlık ve BDDK içinden yetkili bir ekip kuruldu. Ali Fuat Taşkesenlioğlu Bank Asya’dan FETÖ’cüler tarafından uzaklaştırılmıştı. Aynı durumda başka kişiler de vardı. 2013 sonunda Süleyman Aslan tutuklanınca yerine birinin getirilmesi için oluşturulan ekibe Ali Bey yetki verdi. O ekip de Taşkesenlioğlu’nu göreve uygun buldu. BDDK’nın da onayı vardı. O dönem için liyakatli bir atamaydı” demişti.

 

 

Hakan Atilla’dan Ali Fuat Taşkesenlioğlu yorumu: Babacan biliyordur

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. Hakkında fetoden işlem başlatılıp ‘aklanan’ bir siyasetçi fetönun kurumuyla ilgili kendi genel başkanının yaptığı atamaya ‘liyakatli’ diyor ve hala Turkiyede liyakat sorunu var diyen bu adamlar…karşısında o atamayı yapanın tam zamanında amerikaya göreve gönderip tutuklanmasına sebep olduğu ve görünürde gayet sanli bir duruş sergileyen Atilla var ve diyor ki bu herifleri kim neden atadı anlamadım diyor..burdan yak..

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!