Hakemlerin deşifre olan VAR konuşması… MHK’dan sıcak açıklama

Merkez Hakem Kurulu (MHK) Başkanı Ahmet İbanoğlu, "Fenerbahçe- Fatih Karagümrük maçına ait VAR kayıtlarını, MHK Başkanı olarak yetkim dahilinde dikkatle dinledim. Söz konusu VAR kayıtlarının deşifre edilip medyaya servis edildiğine ait iddia edilen diyalog, hayal ürünü ve gerçek dışıdır" dedi.

featured

Merkez Hakem Kurulu (MHK) Başkanı Ahmet İbanoğlu, Fenerbahçe ile Fatih Karagümrük maçının hakemi Arda Kardeşler ile VAR hakemi Hüseyin Göçek arasında geçtiği iddia edilen konuşmanın hayal ürünü ve gerçek dışı olduğunu bildirdi.

TFF’nin internet sitesinden Merkez Hakem Kurulu (MHK) Başkanı Ahmet İbanoğlu imzasıyla yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“MHK olarak, hakem performanslarını her hafta dikkatle takip ettiğimizi ve bazı hakemlerimizi, ilk yarı sonuna kadar dinlendirme kararı aldığımızı, Aralık sonu yapılacak klasman değerlendirmelerinde bu analizleri dikkate alarak hareket edeceğimizi kamuoyu ile paylaşmak isterim. Diğer taraftan, Trendyol Süper Lig’in 13. haftasında oynanan Fenerbahçe A.Ş. – Vavacars Fatih Karagümrük maçına ait VAR kayıtlarını, MHK Başkanı olarak yetkim dahilinde dikkatle dinledim. Söz konusu VAR kayıtlarının deşifre edilip medyaya servis edildiğine ait iddia edilen diyalog, hayal ürünü ve gerçek dışıdır. İtibar edilmemesini rica ederim.”

‘ARDA BİR DAKİKA OYUNU BAŞLATMA’

Fenerbahçe-Fatih Karagümrük maçının 53. dakikasında yaşanan tartışmalı el pozisyonunda hakem Arda Kardeşler ile VAR hakemi Hüseyin Göçek arasında geçtiği iddia edilen bir konuşma deşifresi yayınlanmıştı.

Söz konusu VAR konuşmalarına göre Arda Kardeşler, Hüseyin Göçek’in uyarısına rağmen maçı devam ettirdi.

Telegol programı moderatörü Serhat Uluren’in aktardığı iddiaya göre iki hakem arasında şu diyalogların yaşandığı öne sürülmüştü:

Hüseyin Göçek: Arda, bir dakika oyunu başlatma

Arda Kardeşler: Ne oldu?

Hüseyin Göçek: Samet kayarak geliyor, Livakovic’ten önce müdahalesi var, sağ diresği açık. Top dirseğine çarpıyor veya dirseğiyle topu kesiyor. Pozisyona bakar mısın? Seni VAR’a davet ediyorum. Gel monitörden pozisyonu izle, yorumlayabilirsin. Kol vücuttan fazla açık.

Arda Kardeşler: Hüseyin pozisyona çok uzak değildim. Önüm açıktı. Pozisyonu net gördüm. Tamamen bir çarpma, elle veya kolla oynama yok.

Hüseyin Göçek: Benim önümde şuan görüntü duruyor. Gel pozisyona istersen sen de bak.

Arda Kardeşler: Çok yakın mesafe. Kolun doğal konumda olduğunu düşünmüyorum. Çünkü pozisyonu gördüm. Ben oyunu devam ettireceğim.

FENERBAHÇE: YENİDEN OYNAYALIM

Öte yandan Fenerbahçe Genel Sekreteri ve Yönetim Kurulu Üyesi Burak Çağlan Kızılhan, Vavacars Fatih Karagümrük Takımı’nın kabul etmesi halinde rakipleri ile Trendyol Süper Lig’in 13. haftasında yaptıkları maçın tekrar oynatılması için hazır olduklarını ifade etti.

Kızılhan, VavaCars Fatih Karagümrük ile dün oynakları maçın 53. dakikasındaki tartışılan pozisyonla ilgili açıklamada bulundu.

Sezonun ilk haftasından itibaren aleyhlerinde kararlar verildiğini savunan Kızılhan, “Takımımız adına verilmeyen net bir penaltı pozisyonu es geçilmişken, sadece rakibimizin haklı penaltı beklentisi üzerinden tüm maçın kamuoyu gündemine getirilmesi yıllardır süregelen algı çalışmasına yeni bir örnektir. Bu yolla, Fenerbahçe kayrılıyor manipülasyonu yapılması, takımımıza haftalardır verilen aleni zararları manipüle etmek demektir.” ifadelerini kullandı.

Karşılaşmanın 53. dakikasında oluşan pozisyonun ve tüm maçın VAR kayıtlarının açıklanmasını beklediklerini belirten Kızılhan” Fenerbahçe Spor Kulübü olarak; rakibimiz Vavacars Fatih Karagümrük Takımı’nın da onay vermesi halinde dün akşam oynadığımız müsabakayı yeniden oynamaya da hazır olduğumuzu kamuoyuna duyuruyoruz.” şeklinde görüş belirtti.

Hakemlerin deşifre olan VAR konuşması… MHK’dan sıcak açıklama

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!