Halaçoğlu: Bu fotoğraf kanıma dokundu

ABD heyeti ile dün Ankara'da yapılan toplantıda, ABD Başbakan Yardımcısı Mike Pence'in, mevkidaşı olmamasına rağmen Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yan yana oturması dikkat çekmişti. Yusuf Halaçoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile başkan yardımcısının eşit statüde tutulmasının kanına dokunduğunu belirtti.

Halaçoğlu: Bu fotoğraf kanıma dokundu

ABD heyeti ile dün Ankara’da imzalanan ve Barış Pınarı Harekatı’na 5 gün ara veren anlaşmayı tüm dünya yakından izledi. Anlaşmanın içeriği ve bundan sonra yaşanacaklar konuşulmaya devam ederken, toplantının başka bir yönü daha tartışma konusu oldu.

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence ve Dışişleri Bakanı Mike Pompeo dün Ankara’da Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüştü. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Pence ve Pompeo ile basına kapalı görüşmesi yaklaşık 1 saat 40 dakika sürdü. Kabulün ardından heyetler arası görüşmeye geçildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD Başkan Yardımcısı Pence’in başkanlık ettiği heyetler arası görüşme ise 2 saat 40 dakika sürdü.

Bu görüşmeden basına yansıyan görüntülerde ABD Başbakan Yardımcısı Mike Pence’in, mevkidaşı olmamasına rağmen Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yan yana oturması dikkat çekti. Teamüllere göre bir Cumhurbaşkanı ile başkan yardımcısı, diplomatik düzeydeki böyle bir toplantıda yan yana oturmaz. Ancak dünkü toplantıda bu tercih edildi.

Eski Türk Tarih Kurumu Başkanı ve milletvekili Yusuf Halaçoğlu, oturma düzenine tepki gösterdi. Halaçoğlu sosyal medya hesabında şu ifadeleri kullandı:

“Hiçbir Mehmetçiğimizin burnunun kanamasını istemeyiz. Ancak ABD, varılan mutabakatla PKK veya PYD’lileri kurtardı bu kesin. Fakat benim kanıma dokunan ABD başkan yardımcısının, benim cumhurbaşkanımla eşit statüde tutulmuş olması. Masadaki oturma düzeni böyle bir görüntü veriyor.”

Türkiye ile ABD arasında 13 maddelik anlaşma