Hamza Dağ'dan 'Selahattin Demirtaş tahliye edilmeli' sözlerine cevap: Hayretle izliyorum

AKP Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ son günlerde Bülent Arınç'ın gündeme getirdiği "Selahattin Demirtaş ve Osman Kavala tahliye edilmeli" sözleri üzerine gelişmeleri ‘hayretle’ izlediğini söyledi.

Hamza Dağ'dan 'Selahattin Demirtaş tahliye edilmeli' sözlerine cevap: Hayretle izliyorum

Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Üyesi Bülent Arınç "Demirtaş tahliye olacak mı?" sorusu üzerine ise "Tahliyesi olabilir. Yargıçlar, mahkemeler, savcılar özgürlükçü düşünsünler." cevabını vermişti. AKP Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ yaptığı açıklamada, son dönemde HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın tutukluluğuna ilişkin birçok söylem olduğunu belirterek, gelişmeleri ‘hayretle’ izlediğini söyledi. Demirtaş'ın yargılanmasına devam edildiğini ifade eden Dağ, şunları söyledi:

“Son dönemde yaşanan hadiselerle ilgili gerçekten hayretler içerisinde olduğumu ifade etmek istiyorum. Bir siyasi partinin eş genel başkanı yargılanıyor ve yargılama süreci devam ediyor. Yargılama konularına baktığımızda onlarca dava var.

'6-8 EKİM OLAYLARINI HER BİRİMİZ GÖRDÜK'

Onlarca davayı bir kenara bıraksak da onların diğerleriyle ilgili yargılama devam ediyor, onları şöyle bir kenarda bıraksak da 6-8 Ekim olaylarını her birimiz canlı canlı şahidi olarak yaşadık, gördük. O süreçte yaşananlara şöyle bir baktığımızda, 5 Ekim tarihinde PKK’nın ele başlarından Murat Karayılan’ın yapmış olduğu çağrının aynısını, HDP Genel Merkezi ve o dönemdeki HDP Eş Genel Başkanı aynısını birebir söylüyor ve bu çağrı üzerine binlerce insan sokaklara çıkıp, şehit Yasin Börü başta olmak üzere 31 sivil, 2 emniyet görevlisinin şehit olmasına sebebiyet veriyorlar. Hukukta azmettirme bir husus olduğunu her hukukçu bilir. Hele yıllarca hukukçuluk yapmış, her dava çıktığında cübbemi giyerim diyen kişiler hayli hayli bilir. Ben de bir hukukçu olarak ve Hamza Dağ olarak, AK Parti’nin Genel Başkan Yardımcısı olarak birilerini azmettirsem ve bu azmettirdiğim kişi, kişiler başka birine cismani zarar verse, mali zarar da verse, vefatına ölümüne sebebiyet verse, bundan ben yargılanmayacak mıyım? E kardeşim dokunulmazlık var derler.”

‘DOKUNULMAZLIĞI BERABER KALDIRDIK’

Mecliste dokunulmazlıkların CHP’nin de desteğiyle kaldırıldığını hatırlatan AKP'li Hamza Dağ, “Dokunulmazlık vardı. Dokunulmazlığı hep beraber mecliste kaldırmadık mı hanımefendiler, beyefendiler? Hep beraber kaldırdık. Meclis’te dokunulmazlığı anayasa değişikliğiyle kaldırmadık mı? Önceki suçlarla ilgili. Cumhuriyet Halk Partisi de destek verdi. Bütün bunlar işte, kanun, hukuk, her biri burada. Yazılmış hukuk kuralları var, yazılmış kanunlar, maddeler var. Hepsi buna göre şu anda mahkemeler tarafından işletilmektedir. Yok kardeşim, bir hafta 10 gündür sürekli olarak tabi ki demokrasiden bahsedeceğiz, tabi ki özgürlükten bahsedeceğiz. Ama buradan acaba bize siyaseten nasıl alan açılır diye çözüm süreci arzulayanlar var” diye konuştu.