Hanefi Avcı: Taban kazanılsaydı FETÖ biterdi

Emekli Emniyet Müdürü Hanefi Avcı, 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili ‘Başbakandan bakanına kadar ihmal var. Olayı kötü yönetmişlerdir’ dedi. “Taban kazanılamadı” diyen Avcı, “15 Temmuz'dan sonra Türk halkı bu cemaatin arkasından gitmezdi. Biz eğer onlara 'gelin ifade verin, sorumlu değilsiniz, suç işleyenlerle işimiz' denseydi çok önemli bilgiler alınırdı” ifadelerini kullandı.

Hanefi Avcı: Taban kazanılsaydı FETÖ biterdi

Emekli Emniyet Müdürü Hanefi Avcı, 15 Temmuz darbe girişimi ve FETÖ ile mücadele konusunda Karar TV canlı yayınında açıklamalarda bulundu. Darbe girişiminin önlenmesinde görevlilerin ihmalleri olduğunu söyleyen Avcı, PKK ile mücadelede yapılan hataların FETÖ ile mücadelede de tekrar ettiği söyledi. Avcı, FETÖ'nün Başbuğ'u tutuklamasının bir 'rest' olduğunu belirterek, "O resti hükumet görseydi o zaman çözülecekti" ifadelerini kullandı.

Hanefi Avcı'nın açıklamalarından öne çıkan satırlar şöyle:

Türkiye'nin sürekli bir iç güvenlik sorunu var? 15 Temmuz'dan önce MİT'e baskın ihbarı gelince çapı ne olursa olsun yapılması gereken bellidir. Bu yapılmadı. İçişleri Bakanlığı, Emniyet, Cumhurbaşkanı haber edilmeliydi. Türkiye'de sol örgütün büyüyeceği belliydi görülmedi. PKK'nın nasıl hareket edeceği biliniyordu önlem alınmadı.

Sadece 15 Temmuz değil, birçok olayda iç güvenlik mekanizması çalışmadı. Bana göre Emniyet de girişimin sinyallerini alıyordu. Eğer MİT'e gelen ihbar Emniyet'e iletilmiş olsaydı parçalar birleştirilip bir kalkışma olacağı ihtimali ortaya çıkardı. FETÖ 17/25'ten sonra dağılmalıydı ama bakıyorsunuz 3 yıl sonra darbeye teşebbüs ediyorlar. Bunun en az 2 yıl hazırlığı var. Bu süreçte korkunç bir hareketlilik oluyor Türkiye genelinde. Ama devletin istihbaratının ve diğer birimlerinin haberi yok. Darbeci zihniyetin takip edilmesiyle ilgili hiçbir istihbarat birimi görevlendirilmemiş...

‘BAŞBAKANDAN BAKANINA KADAR İHMAL VAR’

Ülkenin başbakanı olarak FETÖ'cülerin takip edilmesiyle ilgili talimat vermemişsiniz. O kadar iddia varken. Başbakandan bakanına kadar ihmal var Kötü niyetli değiller, hain değiller ama ihmalleri var. Olayı kötü yönetmişlerdir. Bu olayı kullanmaya kalkmışlardır. Toplum da buna bir cevap bulamadığı için kim mani oldu sorusunu soruyor. Komisyon raporu bu yüzden de cılız çıktı.

‘TABAN KAZANILAMADI’

Toplum "örgütü bitirmek için ne yaparsan yap" dedi. Bu atmosfer de muhalefeti susturmak için, siyasi çıkar için kullanıldı.

Taban kazanılamadı aksine daha çok örgüte yanaştı. Böyle olunca sağlıklı bilgi alınamadı. Biz FETÖ'yü çözemedik, örgüt sistemini göremedik. 15 Temmuz'dan sonra Türk halkı bu cemaatin arkasından gitmezdi. Biz eğer onlara 'gelin ifade verin, sorumlu değilsiniz, suç işleyenlerle işimiz' denseydi çok önemli bilgiler alınırdı.

‘DARBE İHTİMALİNİ GÖRMÜYORUM’

FETÖ etkinliğini yitirdi ama hiçbir örgüt bir günde bitmez. Ne yaparsa yapsınlar eski gücüne erişemeyecekler. Darbe ihtimalini görmüyorum. Böyle bir ortamda hangi subay bir başkasına güvenecek...

‘BAŞBUĞ RESTİNİ HÜKÜMET GÖRSEYDİ…’

Hükümet 2010'dan itibaren FETÖ tehlikesini görebilirdi. Başbuğ tutuklandı, MİT krizi fırsattı. Ancak birkaç polisi savcıyı tayin etmekle çözüm aradı. Başbuğ'u tutuklayarak rest çekti örgüt, o resti hükumet görseydi o zaman çözülecekti...

‘TELE-VOLE HALKINA DÖNÜŞÜR MİLLET’

Kitap yazmaya başlayınca bazı şeylerin daha iyi farkına vardım. PKK'nın büyümesinde yüzde 20 örgütün eylemleri etkilidir ama yüzde 80'i devletin hatasıdır. Gazetecilerin yargılanması hukukun çalışmadığının göstergesidir. Sorunumuz hukuksuzluk falan değil hukuktan korkmak. Düşünce ve ifade özgürlüğü böyle baskılanırsa 'tele-vole' halkına dönüşür milletimiz. Halkın üretkenliği kısırlaşır.