Hangi Avrupa ülkesinde kaç Suriyeli mülteci var? Komik gelecek

Suriye'de 2011’de çıkan iç savaş çözüm arayışlarına rağmen devam ederken, krizden etkilenen 5.6 milyon Suriyeli ise mülteci durumuna düştü. Bunlardan 4 milyona yakını 8 yıldan beri Türkiye’de misafir ediliyor. Türkiye’nin izlediği açık kapı politikası Küresel İnsani Yardım Raporlarına 'Dünyanın En Cömert Ülkesi' olarak yansıdı.

Hangi Avrupa ülkesinde kaç Suriyeli mülteci var? Komik gelecek

Türkiye kıt kaynaklarını komşuları için cömert denebilecek şekilde seferber ederken, Avrupalı ülkelerin mülteci dramında üç maymunu oynuyor.

Sınırlı sayıda sığınmacıya kapıların açıldığı Avrupa’da bu insanlar kötü şartlar altında yaşam mücadelesi veriyor. Bunlar arasında açık cezaevi benzeri kamplarda hayata tutunanlar kadar şanslı olmayanlar da var. Fransa’da ormanlık alanda yaşayan mülteciler bulunuyor. Suriyeli ailelere kamp çadırı, battaniye, yatak, giyecek ve yiyecek yardımında yine orada yaşayan Türkler ve diğer ülke kökenliler yardımda bulunuyor.

 AVRUPA’DA TOPLAM KAÇ SIĞINMACI SURİYELİ VAR?

Türkiye’ye gelmekten beş kat daha tehlikeli ve zor olan şartlarda  Avrupa’ya gidebilen Suriyeliler devletlerin, belediyelerin sivil toplum kuruluşlarının söz birliği etmişçesine ilgisizliğinin yanı sıra ırkçılık ve yabancı düşmanlığı gibi tehditlerle de karşılaşıyor.

Avrupa’ya şimdiye kadar 1 milyon Suriyeli  sığınma başvurusu yapatı. Ancak sığınmacı olarak kabul edildikleri ülkeler ve sayılar şöyle.

ALMANYA’DA KAYBOLAN SURİYELİ ÇOCUK SAYISI 10 BİNİN ÜZERİNDE

Hollanda Türkevi Araştırmalar Merkezi Başkanı Veyis Güngör, “Avrupa’da mültecileri zorlu bir hayat bekliyor. Kimse onları ellerinde çiçeklerle karşılamıyor. Mültecileri bekleyen sorunların başında mesken bulma, gıda, saǧlık, güvenlik, dolandırılma, kandırılma, çocuklarının kaçırılması geliyor. Resmi rakamlara göre Almanya’da kaybolan çocuk sayısı 10 binin üzerinde. Bu çocukların fuhuş ve organ mafyalarının eline düştüğü tahmin ediliyor. Sığınma taleplerinin kabulünü din değiştirmeleri konusunda şart koşan Avrupa ülkeleri de bulunuyor” ifadelerini kullandı.

HANGİ AVRUPA – AMERİKA ÜLKESİNDE KAÇ SURİYELİ SIĞINMACI VAR?

Yeni Şafak gazetesinde yer alan araştırmaya göre rakamlar şöyle:

Almanya: 8 bin

Fransa: 5 bin

ABD: 3 bin

İsveç: 2 bin

Kanada: 2 bin

Avusturya: 2 bin

İngiltere: 120 bin

İtalya: 118 bin

Hollanda: 90 bin

Norveç: 50 bin

Avustralya: 35 bin

Belçika: 35 bin

Danimarka: 16 bin

Yunanistan:16 bin civarında.

TÜRKİYE’DE KAÇ SURİYELİ SIĞINMACI YAŞIYOR?

Türkiye’de yukarıdaki ülkelerin çoğundan daha fazla sayıda yalnızca her ay artan Suriyeli mülteci sayısı var.

multeci.org sitesinde Mülteciler Derneği’nden alınan  sayılara göre Türkiye’deki kayıtlı Suriyeli sayısı 19 Eylül 2019 tarihi itibarıyla bir önceki aya göre 16 bin 309 kişi artarak toplam 3 milyon 666 bin 59 kişi oldu.

Bu kişilerin 1 milyon 986 bin 905’i erkeklerden, 1 milyon 679 bin 154’ü ise kadınlardan oluşuyor.  

TÜRKİYE’DE SURİYELİ SIĞINMACILARIN YAŞ ORTALAMASI TÜRKLERDEN GENÇ

Yaş tablosuna göre kayıtlı Suriyelilerin yaş ortalaması 22,58. Türkiye nüfusunun 2018 verilerine göre yaş ortalaması ise 31,7.

TÜRKİYE’DE İL İL SURİYELİ SAYISI