Hangi MHP’liler Ozan Ceyhun ile samimi pozlar verdi

Ozan Ceyhun'un Viyana Büyükelçisi olarak atanmasına ülkücü camia tepki gösterirken MHP'li Hüseyin Sözlü'nün Ozan Ceyhun ile fotoğrafları ortaya çıktı.

Hangi MHP’liler Ozan Ceyhun ile samimi pozlar verdi

VERYANSIN TV

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Ozan Ceyhun’u Viyana Büyükelçisi olarak ataması ülkücü camiada tepkiye yol açtı. Bunun nedeni ise Ceyhun’un 1980 yılında ülkücü görüşlü bir kişinin öldürülmesiyle ilgili davada cinayet suçlamasıyla yargılanmış olması.

İYİ Parti Grup Başkanvekili Dursun Müsavat Dervişoğlu, Ozan Ceyhun’un Avusturya nezdinde Türkiye büyükelçisi olarak atanmasına tepki göstererek, ‘Ozan Ceyhun’un kaçak yaşadığı ülkede büyükelçi sıfatıyla görevlendirilmesiyle hangi suç kutsanmış, hangi suçlu güruh ödüllendirilmiştir?’ diye sordu.

İlgili haber: Ozan Ceyhun atamasına tepki: Ülkücüyü katletti

Ozan Ceyhun’un atanması sonrası, ülkücü çizgideki çeşitli sosyal medyada hesapları tarafından eleştirildi. Bunun yanında İYİ Parti’ye yakın Yeniçağ gazetesinin internet sitesi ile geçtiğimiz günlerde kapatılan, MHP’ye yakın Ortadoğu gazetesinin internet sitesinde de karar, eleştiren bir tarzda verildi. Ülkücü siyasetçi Sinan Oğan da Ozan Ceyhun’un Avusturya Büyükelçiliği’ne atanmasına tepki gösteren isimler arasında yer aldı.

Muhafazakar kesimden bazı sosyal medya kullanıcıları ise kararı Ceyhun’un bir dönem Milli Görüş’ü “terör örgütleriyle” eşleştiren sözleri nedeniyle eleştirdi.

KIRMIZI BÜLTENLE ARANIYORDU

Ozan Ceyhun hakkında bu dönemde, ülkücü Mustafa Eroğlu’nun 1980 yılında öldürülmesiyle ilgili dava açıldı.

Ceyhun bu davada, cinayet suçlamasıyla, idam istemiyle yargılandı.

1986 yılında Alman Yeşiller Partisi’ne üye oldu. 1992 ve 1998 yılları arasında Hessen Sosyal İşler Bakanlığı’nda çalıştı. 1998 ile 2000 yılları arasında Avrupa Parlamentosu’nda görev aldı. Ozan Ceyhun 1992 yılında kendi isteği ile Türk vatandaşlığından çıkarak Alman vatandaşlığına geçti. Yeşiller Partisi milletvekiliyken, 1915 olaylarını soykırım kabul eden “Ermeni tasarısı”nı hazırladı. AKP’ye katılan Ozan Ceyhun Avrupa’da hayatına devam etti. Ceyhun’un ikinci evliliğinde nikah şahitliğini Recep Tayyip Erdoğan yaptı.

İlgili haber: Avusturya Büyükelçiliği’ne tartışmalı atama: İdamla yargılanıp Türk vatandaşlığından çıkmıştı

HÜSEYİN SÖZLÜ İLE SAMİMİ FOTOĞRAFLAR

MHP’nin önemli isimlerinden eski Ceyhan Belediyesi ve Adana BÜyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü’nün Ozan Ceyhun ile fotoğrafları gündeme geldi. MHP’nin temsilciliğinde çekildiği görülen fotoğraflarda, bir televizyon programı sonrası Hüseyin Sözlü ve kardeşi Zafer Sözlü, Ozan Ceyhun ile poz veriyor.

Adana’da büyükşehir belediye başklığını 2019 yerel seçimlerinde kaybeden Hüseyin Sözlü MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye başdanışman olmuştu.