Hapiste kaç ülkeden kaç IŞİD var? İşte o Avrupa ülkeleri

Türkiye’nin yabancı uyruklu IŞİD’li teröristleri ülkelerine göndermeyi gündemine alması Avrupalıları niçin bu kadar endişelendiriyor. Çoğu İngiltere, Fransa, Almanya, İsveç, İsviçre, Belçika, ABD ve Rusya’nın da aralarında olduğu 40 ülkenin vatandaşları.

Hapiste kaç ülkeden kaç IŞİD var? İşte o Avrupa ülkeleri

Cezaevindeki 1172 IŞİD’linin 750’sinin yabancı uyruklu olduğu açıklandı.

Suriye’nin kuzeyini terörden temizlemek için başlatılan Barış Pınarı Harekatı ile birlikte IŞİD’lilerin durumu da tartışma konusu oldu.

Harekatı karalamak için IŞİD’ın canlanacağını bahane eden Avrupa’nın IŞİD’in önemli insan kaynaklarından olduğu biliniyor.

Batılı ülkeler, kendi vatandaşı olan IŞİD’li teröristleri geri kabul konusunda hiçbir somut adım atmadığı gibi, ülkelerine dönmesini engellemek için de vatandaşlıktan çıkarma yolunu bile deniyorlar.

Türkiye’den ise “İster çıkarın, ister çıkarmayın, elimizdeki IŞİD’lileri ülkelerine göndeririz” açıklaması geldi.

BAKANLIKTA İADE MESAİSİ

Türkiye, gerek Suriye’de yakalanan, gerekse Türkiye’deki cezaevlerinde bulunan yabancı teröristleri ülkelerine gönderme konusunda “Türkiye otel değil” diyerek kararlı olduğunu açıkladı.

İstanbul’da bir AVM’yi bombalamak isterken yakalanan iki DAEŞ’li (2017)

Türkiye’deki cezaevlerinde bulunan IŞİD’li teröristlerin önemli kısmının hapis cezasına çarptırıldığı ve cezasının kesinleştiği ya da temyiz aşamasında olduğu öğrenildi.

Adalet Bakanlığı yasalar kapsamında, hükmü netleşmiş IŞİD’lilerin cezalarını vatandaşı olduğu ülkede çekmesi için çalışma yürütüyor.

Henüz hapse çarptırılmamış yabancı IŞİD’lilerin da ülkelerinde yargılanması için gerekli adımlar atılacak.

750 YABANCI IŞİD’Lİ

IŞİD’lilerin ülkelerine gönderilmesi Avrupa’da panik havası yarattı. Türkiye’deki cezaevlerinde bin 172 IŞİD’li bulunduğu öğrenildi.

Bunların 750’sini yabancı teröristler oluşturuyor. Yine cezaevlerindeki yabancı IŞİD militanlarının 22’si de kadın. 750 DIŞİD’linin 40 farklı ülke vatandaşı olduğu öğrenilirken en fazla tutuklu Suriye ve Irak’tan. Bunun yanı sıra ABD, İngiltere, Fransa, Almanya, İngiltere, Belçika, İsveç, İsviçre, Kanada, Rusya, Ermenistan, Suudi Arabistan, Mısır, Ürdün gibi ülke vatandaşları da cezaevlerinde.

638’İNİN CEZASI KESİNLEŞMİŞ

Yenişafak gazetesindeki habere göre 750 IŞİD’liden 638’i hapse çarptırıldı. Bunlardan 231’i hükümlü konumunda, yani hakkında verilen hapis cezaları kesinleşti. 407’si hakkında ise ilk derece mahkemelerince hapis cezaları verildi, dosyaları istinaf veya temyiz aşamasında (hükümözlü).

Geriye kalan tutuklu 112 IŞİD’li hakkındaki soruşturma ve yargılamalar ise sürüyor.

Bin 172 IŞİD’li teröristten 422’sinin ise Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olduğu öğrenildi. Yine bunlardan da 95’i hükümlü, 138 hükümözlü. Geriye kalan 189 kişinin ise yargılamaları devam ediyor.

HAREKATTA KAÇ IŞİD’Lİ YAKALANDI

Barış Pınarı Harekatı’yla birlikte Suriye’de kadın ve çocukların da aralarında bulunduğu 327 IŞİD’li yakalandı.

Yine bunların 278’i yabancı uyruklu, 49’u ise Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı. Terör örgütü PYD/YPG, Barış Pınarı bölgesinde bulunan cezaevlerindeki IŞİD’lileri serbest bırakmıştı.

TSK ve Suriye Milli Ordusu (SMO) tarafından yapılan operasyonlarda yakalanan IŞİD’liler, Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekatlarıyla terörden temizlenen Afrin, El Bab, Azez ve Cerablus’taki cezaevlerinde tutuluyor.