Hapsi istenen İlker Başbuğ’dan ilk açıklama

Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, ‘FETÖ'nün siyasi ayağı’ tartışmalarındaki açıklamaları sonrası hakkında 4 yıla kadar hapis istemiyle açılan davayla ilgili açıklama yaptı.

Hapsi istenen İlker Başbuğ’dan ilk açıklama

Başbuğ, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "2011’de terör örgütü kurmak ve yönetmekle suçlanan ve yaşamından 26 ay çalınan 26. Genelkurmay Başkanı on yıl sonra da açılan iki ayrı davada, kamu görevlilerine hakaret ve halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmekle suçlanmıştır!" ifadelerini kullandı.

NE OLMUŞTU?

lker Başbuğ, katıldığı bir televizyon programında FETÖ'nün siyasi ayağı tartışmasında, askerlerin sivil mahkemelerde yargılanmasının önünü açan düzenlemeye dikkat çekerek, "2009'da bu kanun teklifini kim hazırladı" diye sormuştu. Başbuğ söz konusu teklifin FETÖ’nün direktifi ile hazırlandığını ileri sürmüş, “Askerlerin sivil mahkemede yargılanmasının önünü açan o düzenlemede kimin imzası varsa siyasi ayak oradadır” demişti.

AKP milletvekillerinin şikayeti üzerine Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, Başbuğ'un kullandığı ifadelerle zincirleme şekilde kamu görevlisine hakaret suçunu işlediği öne sürülerek, 1 yıl 5 aydan 4 yıla kadar hapsi istenmişti.