Harekât nereye ve nasıl olacak?

E. Jandarma Kurmay Albay Mustafa Önsel, Fırat'ın doğusuna yapılması planlanan sınır ötesi harekatı Veryansın TV'ye anlattı.

Harekât nereye ve nasıl olacak?

Emekli Kurmay Albay Mustafa Önsel, Veryansın Tv Youtube kanalında Barış Pınarı Harekatını değerlendirdi. Erdem Atay’ın sunduğu Pankuş programına katılan Önsel, harekatın nasıl olacağına ilişkin kritik bilgiler verdi.

Sınırın tamamının kontrol edilmesinin zor olduğunu söyleyen Önsel, “O zaman yapılacak şudur, mahdut hedefli harekat dediğimiz, yani sınırlı harekat dediğimiz bir harekat düşünülüyor. Sınırın tamamını ele geçiremezsiniz, geçirseniz de kontrol edemezsiniz” diye konuştu.

“Amerika ile savaşmayı göze alırız ama götürüleri de olabilir” diyen Önsel, olası harekatın Tel Abyad ve kısmen de Rasulayn bölgesinde olacağını düşündüğünü söyledi. Süleyman Şah’ın bulunduğu yer ile ilgili güvenlik gerekçesi gösterilerek operasyon yapılabileceğini söyleyen Önsel şöyle devam etti:

“Menbiç’in doğusuna da kısmen girilebilir. Ancak bu operasyonlar olurken dikkatli olmak lazım. Bu bölgede stratejik köprüler var o köprülerin tutulması gerekir. Bağlantıyı kesmek amaçlı çok önemli. İHA, SİHA, İnsanlı keşif uçaklarınız uçmazsa harekat mümkün değildir.”

‘RUSYA’DAN DESTEK ALMAK ZOR’

Fırat’ın doğusuna Rusya’nın karışmadığını bu nedenle Rusya’dan destek almanın zor olduğunu belirten Önsel, Türkiye’nin Amerika’ya rağmen böyle bir harekat yapıp yapmayacağını da anlattı. Programda Fırat’ın doğusuna yapılacak ve PYD’yi tam olarak bölgeden uzaklaştırmanın en kritik yolunu da aktardı.

Çok kritik bilgilerin yer aldığı programı izlemek için: