‘Harekat’tan 4 gün önce ABD Senato tutanakları

Gazeteci Gürbüz Evren'in ABD Kongresinde 'Danışman' bir arkadaşından aldığını belirttiği notları yayınladı.

‘Harekat’tan 4 gün önce ABD Senato tutanakları

Gazeteci Gürbüz Evren’in ABD Kongresinde “Danışman” bir arkadaşından aldığını belirttiği notları hazırladıktan sonra “Adı geçen senatörlerin hepsine bu yazıyı gönderdim ve hâlâ cevap bekliyorum. Ama bir tane bile karşılık alamadım” diyor.

Gürbüz Evren, söz konusu tutanaklarla ilgili Veryansın TV’ye açıklamalarda bulundu. Tutanakları CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na da ilettiğini söyleyen Evren, Kılıçdaroğlu’nun konuya ilgi göstermediğini söyledi.

Türk basınında görmezden gelinen ABD’nin Türkiye’yi kuşatma planının belgeleri Yeniçağ’dan Burhan Ayeri’nin köşesinde de yer aldı. Gürbüz Evren gönderdiği tam metni şöyle:

ABD SENATO TUTANAKLARI

‘Barış Pınarı Harekâtı’ndan dört gün önce, 5 Ekim’de ABD Senatosu’nda komite toplantısı vardı.

Montana Senatörü Steve Daines, Michigan Senatörü Gary Peters, Kentucky Senatörü Mitch McConnel, Massachusetts Senatörü Elizabeth Warren, New York Senatörü Charles E. Schumer gibi önemli kişilerin yer aldığı komite toplantı halinde.

İstihbarat Suriye – Irak Masası Şefi Albay Myles Caggins, Hava Kuvvetlerinden Albay Patrick Ryder ve PYD/PKK’yı gizlemek için Suriye Demokratik Güçleri SDG’yi kuran General Raymond Thomas‘a sorular yöneltiyorlar.

Senatör McConnel: “Müttefikimiz YPG’nin savaşçı sayısı ve verdiğimiz maaşlar hakkındaki doğru bilgiler nedir?

General Thomas: “15 binini çok iyi eğitip donattığımız, 38 bin YPG savaşçısı var. Kişi başına 400 dolar maaş veriyoruz. Ama örgüt, savaşçıların maaşının 200 dolarına el koyuyor. Ayrıca örgüte, Suudi Arabistan’a ulaştırılan Suriye petrolünden bir miktar muhafızlık payı da ödüyoruz.”

Senatör Schumer: “Suriye’nin kuzeyinde operasyona hazırlanan Türk Ordusu karşısında YPG’li savaşçıların şansı nedir?”

Albay Caggins: “Arkalarından çekilirsek, şansları sıfır. Türklerin baskısına dayanamayıp Başkan Trump’ın da onay verdiği güvenli bölgeden çıkmak zorunda kalabiliriz. Bu durumda planımız, YPG’yi fazla kayıp vermeden daha güneye kaydırmak.”

ASIL AMAÇLARI

Senatör Schumer: “Bir süre daha kalmalarını sağlayarak, Türklere olabildiğince zarar vermelerini sağlamak varken, YPG’yi bir bütün olarak daha güneye kaydırıp orada tutmanın anlamı nedir? Irak’tan sonra Suriye’de de Kürdistan’ı oluşturduğumuz görülüyor. Bu iki parçanın birleştirilmesi sorun değil ama Türkiye ile İran’daki Kürdistan parçaları ne olacak?”

Albay Caggins: “Başkan Trump, Pentagon’un hazırladığı güvenli bölgenin başka büyük hesaplar için Türklere bırakabileceği planına onay vermişti. Suriye’nin petrol yatakları, Türklerin istediği güvenli bölgenin güneyinde kalıyor. Hem orası korunacak hem de YPG savaşçılarının yarısını, zamanı geldiğinde İran sınırına kaydıracağız. ABD ve İsrail için hayati önem taşısa da Büyük Kürdistan‘ı kısa vadede oluşturmak kolay değil.”

BAĞDADİ ESTETİK OLDU

Senatör Peters: “Kontrolümüzde Rakka’dan çıkan IŞID’lileri neden kullanmıyoruz? Liderleri el Bağdadi’nin, Haseke’deki üssümüzde yapılan estetik ameliyattan sonra Afganistan’a götürüldüğü söylenmişti. Ama İsrail’de olduğundan şüphe ediliyor.”

Albay Ryder: “ABD ile iş birliği yapmayı kabul eden 12 bin IŞİD’liyi hava yoluyla Afganistan’ın İran sınırındaki Herat bölgesine taşıdık. İsrail, IŞİD’in Afganistan’a götürülüp oradan İran’ın vurulması önerisinin sahibidir. Böylelikle Suriye’nin İsrail sınırına yerleşen İranlı milislerin de geri çekilmesi sağlanacak.”

Senatör McConnel: “IŞİD’i kolladığımıza ilişkin bilgiler dünya kamuoyunda itibarımızı zedeler.”

General Thomas: “Önceki komite toplantısında da söylemiştim. IŞİD’i gereken yerlerde gizlice kullanıyoruz. Şimdiki hedefimiz Irak sınırından YPG’yi, Afganistan sınırından da IŞİD’i İran’a saldırtacağız.”

Senatör Schumer: “Bu işleri kamufle edebilmek için Ermeni soykırımı, Kıbrıs işgali, ekonomik ve askerî yaptırımları kamufIajda kullanacağız. YPG ise sadece Pentagon’un bünyesindeki toplantılarda yer alacak.’

Gürbüz Evren’in sitesinden silinen yazıya düştüğü notta ise bir kaç gün sonra zaten ABD’nin açıklamayla bu bilgileri teyit ettiğini belirtiyor:

Not: 6 Kasım Pentagon, Suriye’nin kuzeyinden çıkarılan PYD/PKK’lıları, petrol sahalarını korumak üzere bölgeye kaydırdığını duyurdu.

7 Kasım’da da, Pentagon sözcüsü William Byrne, ABD’nin Suriye’de kontrol ettiği petrol sahalarının gelirinin PYD/PKK’ya verildiğini açıkladı.

Dolayısıyla 4 Kasım’da yazdıklarımı doğrulayan gelişmeler yaşandıkça neden siber saldırıya uğradığımı daha iyi anlıyorum.

Türkiye’de, hiç ummadığım kişi ve çevrelerde çok tehlikeli bir Amerikancılık yayılıyor. Hangi görüşten olursanız olun önce ülkenizi düşünün lütfen. Unutmayalım, ABD’nin ipi ile kuyuya inen, oradan çıkamaz.”