Harf devrimine ‘soykırım’ benzetmesi

Harf devriminin 91. yıl dönümünde yandaş kanalda konuşan Prof. Dr. Şaban Teoman Duralı, harf devrimini soykırıma benzetti.

Harf devrimine ‘soykırım’ benzetmesi

TRT program yapımcısı ve İbni Haldun Üniversitesi öğretim görevlisi Prof. Dr. Şaban Teoman Duralı, TV Net’te yayınlanan programda harf devrimi aleyhine açıklamalarda bulundu.

TBMM’nin 1 Kasım 1928’de 1353 Sayılı Yasayı kabul ederek gerçekleştirdiği harf devriminin 91. yılına ilişkin konuşma yapan Teoman Duralı, “Harf inkılâbı soykırımdır” dedi.

‘BİZ SOYKIRIMA UĞRAMIŞ BİR MİLLETİZ’

Duralı şunları söyledi:

Kültür aşısına uğradık. Bunun için geçmişe duyarsız bir milletiz. Biz soykırıma uğramış bir milletiz. Kültürü soykırımı. Hafızası gitmiş. Benim gözümde en büyük felaketi Bursa ve İstanbul yaşadı. Duyarlılık kalmadı. Alzaymır olmuş bir milletiz. Geçmiş unutuldu. Bunun en önemli müsebbibi yazının katlidir. Peyami Safa’nın müthiş bir lafı var. ‘Milli kütüphanesine giripte tek kelime okuyamadan çıkan biricik nesil yeryüzünde.’ Bayram değil seyran değil eniştem beni niye öptü? Türkiye’nin bağımsızlığa kavuşturulması alfabenin değişmesine mi bağlıydı? Harf inkılâbı soykırımdır…

Biyolojik soykırım mümkündür ama orada kılıç artıkları olur ama kültür soykırımı kesin kes biter. Tertemiz eder.”

‘MEDRESE AÇILSIN İMAM HATİP MÜFREDATI HER OKULDA UYGULANSIN’

Duralı, geçmiş yıllarda verdiği söyleşilerde “üniversite” yerine “medrese” adını koyalım demişti. İmam Hatip müfredatının geliştirilip tüm okullarda uygulanmasını isteyen Duralı, askeri okullarda da bu müfredatın uygulanmasını istemişti.